Szyber kominowy – co to jest? Działanie, wybór, montaż

Szyber kominowy – co to jest? Działanie, wybór, montaż

Szyber do kominka a jego funkcje

Dzięki atmosferze, jaką tworzy oraz funkcjach, jakie posiada, kominek staje się coraz częstszym wyborem w procesie planowania wystroju wnętrz. Istotną kwestią przed podjęciem decyzji o montażu jest rozplanowanie wszystkich aspektów związanych z jego instalacją w danym pomieszczeniu. Ponadto, warto przed zakupem kominka zaznajomić się z różnymi modelami i ich specyfikacją, aby wybrać wariant najbardziej odpowiedni względem własnych potrzeb. Dla sprawnej obsługi kominka z kolei istotne jest zrozumienie prawideł oraz technik zarządzania nim.

Integralną częścią większości modeli kominków jest szyber kominkowy montowany w rurze odprowadzającej spaliny lub bezpośrednio nad nią. Ten komponent pozwala na dostosowanie siły ciągu, mającej wpływ na wydajność kominka. Funkcją pełnioną przez szyber jest więc kontrolowanie tych wskaźników. By wybrać odpowiedni szyber kominkowy, warto skupić się na elementach dotyczących wkładu kominkowego.

Otwarty i zamknięty szyber kominkowy

Otwarta pozycja przepustnic sprawia, że ciąg w kominku wzrasta, co skutkuje intensywniejszym spalaniem drewna i w konsekwencji – większą mocą grzewczą kominka. Oznacza to, że ogień pali się szybciej, co z kolei wpływa na wzrost temperatury w pomieszczeniu. Chcąc zwolnić proces spalania i sprawić, by drewno paliło się wolniej, wystarczy delikatnie zamknąć szyber. Kiedy jest on całkowicie zamknięty, spalanie odbywa się znacznie wolniej, co pozwala na kontrolę nad ilością wytwarzanego ciepła. Ten prosty mechanizm pozwala dostosować moc grzewczą kominka do aktualnych potrzeb, zarówno zwiększając, jak i zmniejszając intensywność ogrzewania, co jest szczególnie przydatne w zmiennych warunkach pogodowych czy różnych porach roku.

Szyber kominkowy a montaż

Szyber kominkowy to strzał w dziesiątkę, jeśli zależy Ci na kontroli nad intensywnością ciągu kominowego, a co za tym idzie – efektywnością całego systemu ogrzewania. Ten wyjątkowy komponent umożliwia także swobodę w dostosowywaniu mocy grzewczej kominka do aktualnych potrzeb, co pozwala na komfortowe zarządzanie temperaturą w domu. Co więcej, dzięki możliwości regulacji, masz również realny wpływ na wysokość ponoszonych kosztów ogrzewania, ponieważ samodzielnie decydujesz o szybkości spalania drewna. Szyber jest również nieocenionym rozwiązaniem w przypadku kominów narażonych na działanie silnych wiatrów, gdyż pozwala na utrzymanie optymalnej pracy kominka lub pieca.

Jaki szyber kominkowy wybrać?

Kominek pełni we wnętrzu podwójną rolę – oprócz tego, że stanowi efektywne źródło ciepła, jest również stylowym dodatkiem, który wzbogaca estetykę pomieszczenia. W procesie dopasowywania akcesoriów do kominka, zwłaszcza takich, jak szyber, warto mieć na uwadze kilka kluczowych aspektów. Jednym z nich jest z pewnością rozmiar – obecnie na rynku dostępne są szybry o różnorodnych wymiarach, co ułatwia ich dopasowanie. Koniecznie rozważ także typ mechanizmu regulacji – manualny czy automatyczny, pamiętając, że w przypadku szybrów regulowanych ręcznie – zasuwa otwiera się i zamyka również ręcznie. Szybry regulowane automatycznie z kolei, w zależności od tego, czy drzwiczki kominka są otwierane lub zamykane – działają automatycznie.

Przeczytaj także: Rury kominowe – rodzaje, montaż, długość rur spalinowych