Kratki kominkowe, bardzo ważny element instalacji kominkowej!

Kratki kominkowe, bardzo ważny element instalacji kominkowej!

Domowy kominek instalujemy zwykle w jakimś konkretnym celu. Może być on elementem dekoracyjnym, tworzącym klimat i nadającym wnętrzu charakteru, lub też, może być dodatkowym, a nawet głównym źródłem ciepła w domu. O ile w pierwszym przypadku parametry techniczne i akcesoria nie mają zbyt dużego znaczenia, gdyż liczy się przede wszystkim kwestia wizualna i to na niej się skupiamy, o tyle w przypadku kominka w roli pieca, musimy zwrócić dużą uwagę na mnóstwo istotnych kwestii.

O czym musimy pamiętać, planując budowę kominka?

Planując budowę domowego kominka ogrzewającego dom, przede wszystkim musimy zdecydować, jaki rodzaj rozprowadzania ciepła zastosujemy. Może to być kominek z dystrybucją gorącego powietrza lub kominek z płaszczem wodnym. Pierwszy rozprowadza ciepło do pomieszczeń przez kanały wentylacyjne, drugi z kolei podłączony jest do instalacji centralnego ogrzewania, a ciepło rozprowadzane jest do grzejników, instalacji ogrzewania podłogowego itp. Gdy zdecydujemy już który rodzaj wkładu kominkowego wybieramy, kolejnym krokiem jest dobór rozmiaru wkładu do metrażu. W zależności do wielkości domu, ilości pomieszczeń oraz ich układu, musimy wybrać wkład o takiej mocy i wydajności, który poradzi sobie z ogrzaniem pożądanej przestrzeni. Kolejną równie istotą kwestią jest wybór kratek wentylacyjnych. Kratki wentylacyjne są bowiem bardzo ważnym elementem instalacji kominkowej, który odpowiada pośrednio za jej prawidłowe funkcjonowanie.

Dlaczego kratki wentylacyjne są ważne?

Aby kominek z wkładem grzewczym spełniał swoją najważniejszą funkcję, czyli ogrzewał powietrze, bezwzględnie musi posiadać otwory, przez które zimne powietrze będzie dostawało się do środka wkładu, natomiast ogrzane, będzie wychodziło na zewnątrz. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ w przeciwnym razie nie będzie mógł zaistnieć wypór termiczny. Wkład kominkowy, w którym pali się drewno, ogrzewa krążące wokół niego powietrze. Ogrzane powietrze jest lżejsze, dlatego unosi się ku górze i przez kratkę, umiejscowioną w górnej części obudowy kominka wydostaje się na zewnątrz, z kolei cięższe, zimne powietrze, za pomocą dolnej kratki jest zasysane do obudowy, po to, aby mogło zostać ogrzane. Ponadto, mimo iż obudowa oraz wkład kominkowy są odporne na działanie bardzo wysokich temperatur, jeżeli nie odbywałaby się wymiana powietrza, mogłoby dojść do przegrzania wkładu i jego uszkodzenia. Tutaj właśnie widzimy, jak ważne w prawidłowym funkcjonowaniu kominka są kratki wentylacyjne.

Czym kierować się przy wyborze kratek kominkowych?

Biorąc pod uwagę powyższe informacje, na etapie projektowania obudowy kominka musimy sprawdzić zakres temperatur naszego wkładu kominkowego, po to, aby zadbać o odpowiednią wielkość otworów wentylacyjnych, zapewniających prawidłowy przepływ powietrza. Kiedy już będziemy znać wielkość kratek wentylacyjnych, możemy przejść do doboru odpowiednich kratek kominkowych. Bardzo ważne jest, aby kratki kominkowe wykonane były z materiałów odpornych na wysokie temperatury. Najczęściej wykonywane są one ze stali nierdzewnej, malowanej proszkowo farbą odporną na zmiany temperatur. W najprostszej odbudowie kominka powinno znaleźć się co najmniej dwie kratki, jedna u góry, przez którą powietrze będzie wychodziło na zewnątrz, oraz jedna u dołu, którędy powietrze będzie wchodziło do środka. Ponadto, w zabudowie musimy mieć dostęp do okapu kominowego w celach konserwacyjnych, może być ono zabezpieczone drzwiczkami rewizyjnymi lub łatwo ściągalną kratką kominkową. W przypadku instalacji z dystrybucją ciepłego powietrza będziemy potrzebować jeszcze kratki wentylacyjne do pomieszczeń, tutaj warto pomyśleć o kratkach z regulowanym przepływem powietrza.

Dekoracyjne kratki wentylacyjne

Mimo iż kratki kominkowe mają przede wszystkim bardzo ważną rolę w działaniu kominka, ważne również, aby były estetyczne i dopasowane do wystroju wnętrza. Domowy kominek zwykle stoi w centralnej części domu, dlatego kratki będące elementem zewnętrznym dobrze jest dopasować do stylistyki wnętrza. W ofercie sklepów z artykułami do kominków znajdziemy mnóstwo kratek kominkowych w zróżnicowanej kolorystyce oraz stylistyce. Do wyboru mamy kratki białe, czarne, srebrne, brązowe, a nawet złote, co więcej mamy do wyboru kratki w różnych kształtach, dzięki czemu zwykła kratka kominkowa może stać się bardzo atrakcyjnym i dekoracyjnym elementem wystroju wnętrza.