Kupujemy kratki kominkowe - na co zwrócić uwagę?

Kupujemy kratki kominkowe - na co zwrócić uwagę?

Każdy kominek musi mieć odpowiednio dobraną kratkę. Umożliwia ona właściwą cyrkulację powietrza, która jest podstawą ogrzewania. Kratka chroni również obudowę kominka przed przegrzaniem. Jej montaż wymuszają względy praktyczne oraz warunki bezpieczeństwa, nie zmienia to jednak faktu, że może ona też pełnić funkcje estetyczne. Na rynku dostępne jest wiele modeli. Na co zwrócić uwagę decydując się na ten jedyny?

Rodzaje kratek kominkowych

Kratki kominkowe mają różne rodzaje w zależności od funkcji jakie one pełnią. Możemy je podzielić na:

  • wlotowe - doprowadzają powietrze do paleniska. Dopływ tlenu jest niezbędny żeby mógł zachodzić proces spalania. Montowane są w dolnej części kominka.
  • wylotowe - odprowadzają nagrzane powietrze i rozprowadzają je po pomieszczeniu. Montowane są w górze kominka, gdzie przysłaniają otwory wentylacyjne.
  • dekompresyjne - ich charakterystyczną cechą jest montaż w odległości ok. 40 cm od sufitu. Stosuje się je, aby uniknąć przegrzania sufitu.
  • luft - mają zasłonięty wlot. Pełnią głównie funkcje dekoracyjne.

Funkcja kratki kominkowej

Kratki mogą pełnić dwie podstawowe funkcje - estetyczne oraz bardziej praktyczne:

  • ozdobna - kratka taka ma głównie walory estetyczne. Jest montowana na zewnątrz żeby cieszyć oczy jej widokiem. Dostępne są we wielu wzorach i kolorach. Istnieją nawet modele, ozdobione kryształkami Svarowskiego.
  • osłaniające i regulujące - są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania kominka. Zapewniają niezbędny dopływ tlenu i równocześnie sprawiają, że palenisko nie osiągnie zbyt wysokiej temperatury.

Materiał kratki kominkowej

Kratki produkowane są z materiałów odporne na działanie wysokich temperatur oraz jej wahania. Najczęściej spotyka się kratki żeliwne, ocynkowane lub ze stali nierdzewnej. Mogą być w stanie surowym, powlekane lub malowane proszkowo na dowolny kolor. Warto więc wybrać taką, która będzie najbardziej odpowiadała stylistyce całego kominka.

Wymiary kratek kominkowych

Kratki kominkowe dostępne są we wielu standardowych rozmiarach. Najczęściej są to modele, w których jeden wymiar to 11 lub 17 cm. Najmniejsze to po prostu kwadraty. Jeżeli chodzi o rozmiar kratek kominkowych to tak na dobrą sprawę nie należy się zrażać, jeżeli pożądany rozmiar nie będzie akurat dostępny. Wielu producentów oferuje kratki na zamówienie. Są one wtedy, idealnie dopasowane do potrzeb.

Pole czynne kratek kominkowych

Żeby kratka mogła dobrze pełnić swoje funkcje musi mieć odpowiednią wielkość pola czynnego. Źle dopasowana wielkość tego pola, może wpływać na jego nieprawidłowe funkcjonowanie - na przegrzewanie się go lub zaduszanie płomienia, który nie będzie miał wystarczająco dużego dopływu tlenu.

  • Jeżeli wkład kominkowy ma moc do 10 kW to kratki powinny mieć łącznie przynajmniej 500 cm2;
  • Jeżeli wkład ma do 15 kW, to minimum to 700 cm2;
  • Jeżeli wkład ma moc większą niż 15 kW, to pole czynne kratek lub sumy kratek powinno wynosić między 800 a 1200 cm2, ale można również wybrać większe.

Możliwe jest więc zamontowanie kilku mniejszych kratek, zamiast jednej dużej. Zależy to głównie od pomysłu na aranżację kominka.

Cena kratki kominkowej

Warto zwrócić też uwagę na cenę kratki. Projekt i wykonanie całego kominka może kosztować nawet kilkanaście tysięcy złotych. Biorąc to pod uwagę, ceny samej kratki jest nieznacząca - bo od zaczynają się od kilkudziesięciu złotych. Najpopularniejsze modele w dobrej cenie wykonane są ze stali nierdzewnej. Do maskowania wlotu wykorzystywana jest siatka lub żaluzja. Najczęściej wybierane kształty to koło oraz prostokąt.

Rozwiewanie wątpliwości

Wybór kratki kominkowej jest bardzo ważny dla jego prawidłowego działania. Dlatego, szczególnie ważne jest skonsultowanie wyboru z profesjonalistą. To najlepsze rozwiązanie, gdy pojawiają się wątpliwości. Specjalista pomoże obliczyć niezbędne pole czynne kratki oraz dobrać właściwy jej wymiar. Konsultacja może okazać się niezbędna zwłaszcza, gdy potrzebna będzie kratka na zamówienie - na przykład o niestandardowym kształcie lub wersja narożnikowa. Do takiej rozmowy trzeba jednak się przygotować i znać podstawowe parametry wkładu kominkowego.