Rodzaje kominków – jakie są typy kominków

Rodzaje kominków – jakie są typy kominków

Kominki od wielu lat cieszą się rosnącą popularnością – są marzeniem niejednego właściciela domu jednorodzinnego czy mieszkańca bloku. Ich obecność w wnętrzu nie tylko dodaje uroku i tworzy niepowtarzalny klimat, ale także stanowi źródło ciepła w chłodne dni. Jakie są rodzaje kominków, czym różnią się poszczególne typy i które najlepiej sprawdzą się w konkretnych zastosowaniach? Podpowiadamy!

Kominek otwarty – piękna dekoracja salonu

Dyskusję o tym, jakie są typy kominków, rozpocząć należy od kominka otwartego, który jest jednym z najstarszych i najbardziej tradycyjnych rodzajów tego typu urządzeń. Instalacje otwarte jeszcze kilka lat temu znaleźć można było w wielu salonach domów jednorodzinnych. Wykonane z wysokiej jakości materiałów, takich jak cegła ceramiczna czy piaskowiec pozwalają w pełni cieszyć się blaskiem żywego ognia. Stąd też wynika ich największa zaleta – rozpalone wewnątrz drewno buduje niepowtarzalny klimat, którego nie dostarczy żadne inne urządzenie. Kominki otwarte nie sprawdzą się jednak do ogrzewania pomieszczeń – otwarta konstrukcja powoduje duże straty ciepła, a samo drewno bardzo szybko się spala, nie jest to więc rozwiązanie ekonomiczne. Tego typu model najlepiej sprawdzi się jako dekoracja w salonie, w którym jest inne, znacznie wydajniejsze źródło ciepła.

Kominek zamknięty – wkłady kominkowe i piece wolnostojące

Kominki o zamkniętej budowie stanowią niejako rozwinięcie ich otwartych odpowiedników – szczególnie wkłady kominkowe. Mają przy tym dużo więcej zalet. Przede wszystkim, ich zamknięta budowa sprawia, że są znacznie bezpieczniejsze podczas spalania – nie ma ryzyka przypadkowego wypadnięcia kawałka drewna czy trzaskania iskier. Co więcej, jest to rozwiązanie bardziej ekonomiczne – zamknięta komora daje większą kontrolę nad ilością dostarczanego do opału powietrza, co pozwala wydłużyć czas palenia drewna i zminimalizować straty.

Jeśli chodzi o rodzaje kominków zamkniętych, na uwagę zasługują piece wolnostojące, zwane potocznie kozami. Posiadają te same właściwości co zamknięte wkłady kominkowe, mają jednak kilka dodatkowych zalet. Ich instalacja jest na ogół mniej kosztowna i znacznie prostsza, a szeroki wybór modeli i wzornictw pozwala idealnie dobrać je do pomieszczenia. Zarówno kozy, jak i wkłady kominkowe sprawdzą się w klasycznych salonach, gdzie będą piękną ozdobą, mogą też posłużyć jako dodatkowe bądź główne źródło ciepła.

Biokominek – idealne rozwiązanie do nowoczesnych pomieszczeń

Oddzielną grupą kominków, na które warto dziś zwrócić uwagę, są zyskujące w błyskawicznym tempie na popularności biokominki. Mają one jedną olbrzymią przewagę nad tradycyjnymi otwartymi czy zamkniętymi kominkami – rodzaj wykorzystywanego paliwa. Do opalania biokominków służy bioetanol. W trakcie spalania nie wytwarza on dymu i żadnych innych zanieczyszczeń – cały biokominek nie wymaga więc montażu do systemu odprowadzania spalin, co znacząco obniża koszty i poziom skomplikowania inwestycji. Niestety, z uwagi na koszty biopaliwa, jest to rozwiązanie raczej do dogrzewania pomieszczeń – gdy już istnieje inne źródło ciepła w domu.

Na uwagę zasługują tutaj także uniwersalność i walory estetyczne biokominków. Z uwagi na brak konieczności przyłączenia do komina,  można ustawić je w dowolnym miejscu. Ich niewielka waga z kolei sprawia, że nie ma problemu z ich przeniesieniem – na przykład z salonu do sypialni – gdy zajdzie taka potrzeba. Biokominki cechuje nowoczesny i oryginalny design, świetnie wpasują się więc do pomieszczeń urządzonych w nowoczesnym lub minimalistycznym stylu.