Piece wolnostojące – charakterystyka, rodzaje i zastosowanie

Piece wolnostojące – charakterystyka, rodzaje i zastosowanie

Piece wolnostojące, czyli tak zwane kozy to jeden z tych elementów, które mają już sporą historię i lata temu ogrzewały domy naszych przodków, a od kilku już lata powracają do łask i stają się bardzo lubianym, modnym i popularnym elementem wyposażenia wnętrza. Producenci kominków bardzo szybko podłapali wracający trend i wypuszczają na rynek coraz to nowe modele pieców wolnostojących w różnorodnym kształcie i stylistyce. Ponadto, ciekawy design łączy się z nowoczesną technologią, co sprawia, że piece wolnostojące zaskarbiają sobie coraz większą sympatię i wypierają tradycyjne kominki. Co takiego mają w sobie popularne „kozy”, że cieszą się rosnącą wciąż popularnością?

Zalety pieców wolnostojących

Piece wolnostojące posiadają szczelnie zamknięte palenisko, znajdujące się w dekoracyjnej, atrakcyjnej obudowie. Dzięki temu "koza" daje nie tylko ciepło, ale również dodaje uroku wnętrzu, w którym stoi. Piec wolnostojący to dobra alternatywa, kiedy w domu nie mamy możliwości instalacji kominka, a zależy nam na prawdziwym ogniu i cieple, które z niego emanuje. Łatwa instalacja niewymagająca kosztownej zabudowy, a jedynie podłączenia do komina sprawia, że "kozę" możemy postawić w wielu różnych miejscach w domu. Co więcej, piec wolnostojący jest znacznie mniejszy i lżejszy od tradycyjnego wkładu kominkowego, dzięki czemu nie zajmuje powierzchni, a także nie wymaga wzmacniania stropu, w przypadku montażu na pietrze. Piece wolnostojące mają zamkniętą komorę spalania, są bardzo wydajne, dzięki czemu są w stanie ogrzać naprawdę duże pomieszczenia. W ofercie producentów znajdziemy piece o bardzo zróżnicowanej stylistyce i kolorystyce, co więcej w niektórych modelach można nawet piec czy gotować. Niewątpliwą zaletą popularnej „kozy” jest to, że w razie potrzeby, wystarczą ja zdemontować i przenieść w zupełnie inne miejsce. 

Charakterystyka pieców wolnostojących

Dawniej wspomniane "kozy" były to małe, żeliwne piecyki, które dogrzewały domy naszych dziadków. Ich estetyka nie była zbyt atrakcyjna, gdyż jedyna funkcja, jaką miały pełnić to funkcja grzewcza. Dziś piece wolnostojące, które potocznie również nazywamy "kozami", ze względu na porównywalny sposób działania, to zupełnie inna bajka. Dzisiejsze "kozy" są eleganckie, stylowe, a do tego bardzo ekonomiczne. Duża moc grzewcza sprawia, że nie ustępują tradycyjnym kominkom, a ich oryginalny design pozwala nadać wnętrzu unikalnego charakteru. Piece wolnostojące wyposażone są w szklane drzwiczki, przez które możemy obserwować palenisko, szyby jednak mogą być bardzo różnorodne, w zależności od kształtu i designu całego pieca. Możemy znaleźć „kozy” z szybami prostokątnymi płaskimi, mogą być one panoramiczne lub ze szprosami. W nowoczesnych modelach pieców wolnostojących znajdziemy pojemną przegrodę na opał, z kolei w tych bardziej tradycyjnych modelach, spotkamy fajerki i piekarnik pozwalający na upieczenie ciasta czy mięsa na obiad. Jest to świetna alternatywa na działki, do domków letniskowych.

Rodzaje pieców wolnostojących

Wśród dostępnych na rynku pieców wolnostojących wyróżniamy piece stalowe oraz piece żeliwne. Piece żeliwne nawiązują do tradycji ciekawymi dekoracyjnymi zdobieniami. "Kozy" żeliwne bardzo skutecznie oddają ciepło całą powierzchnią pieca, a do tego dłużej je utrzymują, dzięki czemu nawet po wygaśnięciu ognia piec jeszcze przez jakiś czas jest ciepły. Piece stalowe w przeciwieństwie do tych żeliwnych mają znacznie cieńsze ścianki, przez co szybciej się nagrzewają, jednak w momencie wygaśnięcia ognia, stal szybko się wychładza.

O czym pamiętać przy wyborze pieca wolnostojącego?

Bez względu na to, czy planujemy kupić żeliwną, czy stalową "kozę", musimy pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Przede wszystkim umiejscowienie. Piec wolnostojący podczas palenia nagrzewa się i jego cały korpus jest gorący, warto zatem o tym pamięć i ustawić go w bezpiecznej odległości od przedmiotów łatwopalnych. Ponadto, warto „kozę” ustawić w centralnym miejscu pomieszczenia, aby jej skuteczność i wydajność była jak najlepsza. Warto przed zakupem przyjrzeć się w jaki sposób w danym piecu dokładany jest opał. W ości pieców wolnostojących odbywa się to przez drzwiczki frontowe, są jednak piece, które posiadają małe boczne drzwiczki umożliwiające dołożenia drewna. Jeżeli zależy nam, aby nasza „koza” spełniała nie tylko funkcję dekoracyjną, ale przede wszystkim, aby skutecznie ogrzewała pomieszczenie, musimy zwrócić szczególną uwagę na moc pieca. Warto dobrać taki piec, którego wydajność pozwoli na ogrzanie wskazanego metrażu pomieszczenia.