Marzy Ci się kominek w domu? Dowiedz się, jak wybrać odpowiedni wkład kominkowy

Marzy Ci się kominek w domu? Dowiedz się, jak wybrać odpowiedni wkład kominkowy

Wkład to serce każdego kominka. To właśnie w nim będziemy rozpalać ogień i to właśnie w nim będzie wytwarzało się ciepło, które ogrzeje nasz dom. Wybór dobrego wkładu kominkowego to zatem najistotniejsza kwestia, która zadecyduje o wydajności, a także funkcjonalności naszego domowego paleniska. Wśród dostępnych na rynku wkładów kominkowych znajdziemy wkłady o różnej wielkości, kształcie, a także wydajności, co pozwoli nam wybrać taki, który rzeczywiście spełni nasze oczekiwania. Na co więc powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę, podczas wybierania wkładu kominkowego? Jest kilka kluczowych kwestii, o których musimy pamiętać – moc grzewcza, sposób montażu, specyfika korpusu, a także walory wizualne oraz cena.

Rodzaje wkładów kominkowych

Selekcję wkładów kominkowych, możemy rozpocząć od zapoznania się z dostępnymi rodzajami wkładów kominkowych. Najczęściej wkłady kominkowe dzielimy na trzy grupy: wkłady tradycyjne, wkłady z płaszczem wodnym, kasety kominkowe.

Tradycyjne wkłady kominkowe – charakterystyka

Tradycyjne wkłady kominkowe dostępne są w bardzo wielu kształtach, modelach, a także rozmiarach. Należą one do najczęściej wybieranej grupy wykładów, ponieważ idealnie dopasowują się zarówno do wnętrz urządzonych nowocześnie, jak również tych o klasycznym designie. Najczęściej ten rodzaj wkładów kominkowych służy głównie do dekoracji, ewentualnie do ogrzewania niezbyt dużych powierzchni, jednakże można go również stosować w instalacjach z rozprowadzeniem ciepłego powietrza, których zadaniem jest ogrzewanie całego domu.

Wkłady z płaszczem wodnym – charakterystyka

Coraz popularniejsze wkłady z płaszczem wodnym dają możliwości ekonomicznego ogrzewania domu. Wkłady z płaszczem wodnym podłączane są do instalacji centralnego ogrzewania poprzez specjalną instalację obiegu wody. Tak zwany płaszcz wodny znajdujący się we wkładzie bardzo szybko nagrzewa się gorącym powietrzem z kominka, a ogrzana w nim woda wędruje do wężownicy, zasilającej układ centralnego ogrzewania. W taki sposób kominek z płaszczem wodnym staje się alternatywą dla pieca gazowego lub węglowego, gdyż jest w stanie zasilić całą instalację centralnego ogrzewania, a także zagrzać wodę użytkową. Największym minusem kominków z płaszczem wodnym jest koszt instalacji – najlepiej, jeżeli ten rodzaj kominka przewidzimy już na etapie projektowania domu. Pozwoli to wykonać odpowiednie przyłącza. Chcąc zainstalować kominek z płaszczem wodnym w istniejącym już domu, będzie się to wiązać z dużymi i kosztownymi przeróbkami.

Kasety kominkowe – charakterystyka

Kaseta kominkowa to poste rozwiązanie będące niejako uzupełnieniem tradycyjnego wkładu kominkowego. Takie rozwiązanie jest polecane wówczas, gdy stary wkład jest już zużyty, a jego demontaż i wymiana byłaby nieopłacalna.

Korpus wkładu kominkowego – rodzaje i charakterystyka

Wkłady kominkowe najczęściej wykonane są ze stali lub z żeliwa. Są to materiały trwałe, odporne na wysokie temperatury i dobrze przewodzące ciepło. Wkłady żeliwne rozpoznamy po ich masywności oraz bogatej, nieraz wręcz rustykalnej stylistyce. Zdarza się, że nawet tylna płyta wkładu jest zdobiona i dobrze widoczna. Tego typu wkłady świetnie sprawdzą się we wnętrzach urządzonych w klasycznym czy też rustykalnym stylu. Żeliwne zdobienia wkładu, doskonale podkreślą szyk i elegancję pomieszczenia. Wkłady stalowe są przeważnie proste, subtelne i minimalistyczne, a ich waga jest znacznie mniejsza, niż wkładów żeliwnych. W stalowych kominkach dominuje szkło, ramki są bardzo delikatne i dobrze zamaskowane, dzięki czemu palący się wewnątrz ogień prezentuje się okazale i bardzo naturalnie. Wkłady stalowe różnią się od wkładów żeliwnych również budową. Wysoko osadzony deflektor oraz wysokie fasady ułatwiają rozpalanie kominka, a także umożliwiają wkładanie dłuższych kawałków drewna. Wkłady stalowe niestety mają jedną zasadniczą wadę, są znacznie droższe, niż ich żeliwne odpowiedniki. Z tego powodu ich popularność jest znacznie mniejsza, niż wkładów żeliwnych.

Czym kierować się przy wyborze wkładu kominkowego?

Oferta różnego rodzaju wkładów kominkowych jest bardzo bogata, jednak aby móc w pełni cieszyć się z wszelkich zalet domowego kominka, musimy dobrać wkład, który spełni nie tylko nasze wymagania i oczekiwania wizualne, ale przede wszystkim, którego moc grzewcza będzie odpowiednia do zapotrzebowania cieplnego domu. Jeżeli planujemy ogrzewanie czy też dogrzewanie domu kominkiem, wybór odpowiedniego wkładu konikowego jest kluczowy. Aby wyliczyć, jaką moc grzewczą powinien mieć nasz kominek, musimy najpierw obliczyć zapotrzebowanie cieplne naszego domu. W przypadku kominków, które mają pełnić przede wszystkim funkcję dekoracyjną, nie musimy wykonywać tak dogłębnych obliczeń, w tym przypadku walory estetyczne mogą być na pierwszym miejscu, natomiast moc nominalna wkładu może być najniższa.