Kominek powietrzny czy z płaszczem wodnym?

Kominek powietrzny czy z płaszczem wodnym?

Budowa domu to inwestycja, z którą wiąże się konieczność podjęcia wielu decyzji mających wpływ na późniejszy komfort użytkowania z pomieszczeń. Jedną z nich jest wybór kominka, gdyż już na etapie projektu należy określić to, jaką funkcję ma pełnić. Wiele osób uważa kominek za dodatkowy element dekoracyjny, którego zadaniem jest tworzenie nastroju oraz możliwość zrelaksowania się w jego cieple. Nie można jednak zapominać, że nowoczesne wkłady kominkowe mogą stanowić główne źródło ogrzewania w domu, jeżeli wybierze się odpowiedni wariant kominka.

Wybór wkładu kominkowego

Wybór kominka powinien być podyktowany tym, jaką funkcję ma on pełnić. Wiele osób uważa, że kominek składa się z obudowy i paleniska, a jego zadaniem jest ładnie wyglądać i oddawać przyjemne ciepło. Rynek produktów stale się rozrasta, dlatego nowoczesne wkłady kominkowe wyposażone są w dodatkowe funkcje, które mogą podnieść komfort użytkowania z kominka, a także znacząco obniżyć koszty ogrzewania. Wybór kominka powinien być podyktowany wymaganiami użytkowników oraz parametrami budynku, jego wielkością oraz ilością pomieszczeń. Obecnie w sprzedaży można znaleźć nawet kominki, które nie wymagają montażu i można je zainstalować w bloku. Jeżeli jednak zależy nam na zapewnieniu sobie źródła dodatkowego ogrzewania w domu, wybór ogranicza się do montażu wkładu kominkowego powietrznego lub wodnego.

Wkład kominkowy powietrzny

Kominki powietrzne cieszą się dużą popularnością i takie rozwiązanie jest najczęściej spotykane w polskich domach. Wkład kominkowy połączony jest z systemem przewodów, którymi przepływa ciepłe powietrze wytworzone w wyniku spalania drewna. Inwestycja w system dystrybucji gorącego powietrza pozwala maksymalnie wykorzystać możliwości kominka i idealnie sprawdzi się w sezonie wiosennym lub jesiennym, gdyż pozwala dogrzać pomieszczenia bez udziału centralnego ogrzewania. Bez wątpienia przełoży się to na znaczne oszczędności, gdyż w wyniku zwykłego użytkowania kominka, samoistnie rozprowadza on ciepło po budynku.

Należy mieć jednak na uwadze, że system dystrybucji gorącego powietrza sprawdzi się w przypadku niezbyt rozbudowanych domów. Przewody mają określony zasięg, a energia wytwarzana przez kominek może być niewystarczająca, aby zapewnić optymalny poziom temperatury we wszystkich pomieszczeniach. Wkład kominkowy powietrzny najlepsze parametry grzewcze uzyska, jeżeli będzie połączony z sąsiadującymi pokojami o niedużym metrażu. Trudno oczekiwać, aby system DGP zastępował główne źródło ciepła, jednak idealnie sprawdzi się jako dodatkowe ogrzewanie w sezonie przejściowym lub na czas awarii.

Wkład kominkowy z płaszczem wodnym

Osoby, które szukają nowoczesnego wkładu kominkowego, który jest w stanie zastąpić centralne ogrzewanie, powinny przyjrzeć się bliżej kominkom z płaszczem wodnym. Jest to najbardziej zaawansowana technologia dostępna na rynku, dzięki której można obniżyć koszty ogrzewania do minimum.

Taki wkład kominkowy działa jak kocioł centralnego ogrzewania, gdyż składa się z systemu rur odprowadzających ciepłą wodę do grzejników. Kominek wyposażony jest w wymiennik ciepła, który w wyniku spalania podgrzewa wodę podłączoną do systemu centralnego ogrzewania. Wkład kominkowy z płaszczem wodnym może być wykorzystany jako główne źródło ciepła, gdyż nagrzana woda przechowywana jest w buforze i równomiernie rozprowadzana po całym budynku. Dodatkowo temperaturę grzejników można regulować tak, jak w przypadku grzania kotłem, a ciepłą wodę wykorzystać do codziennego użytkowania.

Który wkład kominkowy jest lepszy?

Podejmując decyzje o wyborze konkretnego rozwiązania, trzeba wziąć pod uwagę wszystkie wady i zalety. Nie da się jednoznacznie stwierdzić, który wkład kominkowy jest lepszy, gdyż wszystko zależy od celu, jaki chce się osiągnąć montując kominek w domu.

Decydując się na model z płaszczem wodnym, trzeba się liczyć z większą inwestycją, która jednak szybko się zwróci, dzięki oszczędnościom za centralne ogrzewanie. Trzeba mieć również na uwadze to, że wkład kominkowy wodny musi być podłączony do źródła energii, gdyż sterowniki i pompy obiegowe zasilane są prądem.

Wadą wkładu kominkowego powietrznego jest to, że trudno regulować dopływ ciepłego powietrza do pomieszczeń. Można to robić za pomocą przepustnicy, jednak nie ma możliwości, aby temperaturę ustawiać niezależnie w każdym pokoju. Ciepło również nie akumuluje się, dlatego wraz z wygaszeniem paleniska, system dystrybucji gorącego powietrza przestaje rozprowadzać ciepło.