Jak działa biokominek?

Jak działa biokominek?

Biokominek to świetna alternatywa dla tradycyjnych wkładów kominkowych czy nowoczesnych i stylowych pieców typu koza. Za ich sprawą w łatwy i szybki sposób możemy zaaranżować przytulne wnętrze, z praktycznym i niemalże bezobsługowym kominkiem. A wszystko to bez konieczności przeprowadzania generalnego remontu i podłączania kominka do systemu kominowego. Jak działa biokominek i jakie są jego rodzaje? I dla kogo takie rozwiązanie będzie najbardziej praktyczne?

Zasada działania biokominków

Biokominki to urządzenia, które pozwalają cieszyć się prawdziwym ogniem w kominku w sposób niemalże bezobsługowy. Wszystko za sprawą paliwa, jakie jest stosowane w biokominkach, do wytwarzania i podtrzymywania ognia. Nie są to bowiem polana drewna, a specjalne wkładki wypełnione biopaliwem (bioetanol), które w trakcie palenia się nie wytwarza dymu ani innych szkodliwych związków. W ten sposób działanie biokominków jest proste i przyjemne.

Jedynym efektem procesu spalania w biokominku jest para wodna i niewielkie stężenie dwutlenku węgla, które nie jest szkodliwe dla zdrowia. Dlatego też to, jak działa biokominek, stanowi jego największą zaletę, ponieważ do jego montażu nie trzeba robić żadnych dodatkowych instalacji. Pamiętać trzeba jednak o tym, że do spalania paliwa w biokominku potrzebny jest tlen, dlatego regularna wentylacja jest tutaj czynnikiem bardzo istotnym.

Rodzaje biokominków

Ze względu na prostotę działania biokominków, ich oferta jest zróżnicowana, zarówno pod względem wielkości, jak i sposobu montażu. Taki biokominek można bowiem przymocować do ściany lub umieścić na jakiejś podstawce. Nie są one ciężkie, ważą z reguły od około 6 do 11 kilogramów. Ogólnie urządzenia te dzieli się na biokominki wolnostojące oraz biokominki wiszące. W tym konstrukcje wolnostojące odznaczają się często nowoczesnym i oryginalnym designem. Czego doskonałym przykładem są biokominki wolnostojące Uniflam ZHEN czy Uniflam VIVI.

Biokominki różnią się pomiędzy sobą nie tylko wielkością, ale także pojemnością wkładki służącej do spalania biopaliwa. To z kolei przekłada się na to, jak długo będzie płonął ogień w kominku, po jednym uzupełnieniu paliwa. Warto nadmienić, że biokominki można zabudowywać, podobnie, jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnych kominków.

Kiedy warto wybrać biokominek?

Prosta i bezpieczna zasada działania biokominków oraz ich łatwy montaż sprawiają, że są to jedne z najbardziej uniwersalnych urządzeń tego typu. Minusem jest oczywiście mniejsza efektywność cieplna. Biokominek nie może być jedynym źródłem ogrzewania w pomieszczeniu zimą, chociaż w chłodniejsze wiosenne czy jesienne wieczory z pewnością doskonale się sprawdzi by w niewielkim stopniu podnieść temperaturę w pomieszczeniu.

Największą zaletą biokominków jest jednak to, że można zamontować je praktycznie wszędzie, zarówno w domu wolnostojącym, jak i w mieszkaniu w bloku, a także na dworze np. na tarasie. A ze względu na swoje niewielkie rozmiary, zmieszczą się one bez problemu do mniejszych pomieszczeń.

Biokominek jest zatem rozwiązaniem dla osób, które chcą poczuć klimat płonącego w kominku ognia, a nie chcą inwestować w budowę instalacji kominkowej albo nie mogą tego zrobić ze względów technicznych. A także dla tych, którzy cenią sobie rozwiązania proste, praktyczne i nowoczesne.



Related Products