Funkcje kratek kominkowych

Funkcje kratek kominkowych

Kratki kominkowe są niedocenianym elementem kominków, mimo że pełnią wiele ważnych funkcji. Wiele osób umniejsza ich znaczenie dla ogrzewania czy dekoracji, skupiając się głównie na wyborze wkładu kominkowego lub obudowy. Tymczasem źle dobrana kratka może sprawić, że ciepło nie będzie właściwie rozprowadzane, a kominek źle wentylowany, co ma znaczenie dla jego trwałości oraz bezpieczeństwa. Jaką rolę odgrywają kratki kominkowe?

Dekoracyjne kratki kominkowe

Bez wątpienia większość osób nieznających zasady działania kominków uważa, że kratki kominkowe pełnią tylko funkcję dekoracyjną. Oczywiście jest to zgodne z prawdą, gdyż kratki są elementem najbardziej widocznym, tworzącym spójną kompozycję z obudową kominka oraz pozostałą aranżacją wnętrza. Podczas wyboru należy brać więc pod uwagę to, w jakim stylu wykończony jest kominek. Na rynku dostępne są kratki rustykalne, nowoczesne oraz dekoracyjne o ozdobnych żłobieniach. Można wybierać także między różnymi kształtami, gdyż te najbardziej ekstrawaganckie przybierają różne formy, niekoniecznie prostokątne.

Rozprowadzanie powietrza

Kratki kominkowe mają za zadanie rozprowadzać ciepłe powietrze w pomieszczeniu. Jeżeli w kominku nie ma zamontowanego systemu dystrybucji ciepłego powietrza, to kratki są w głównej mierze odpowiedzialne za ogrzanie pokoju. Oczywiście, wkład kominkowy również oddaje ciepło, jednak to kratki pełnią funkcję wentylacji, dzięki czemu ogrzane powietrze wydostaje się na zewnątrz kominka. W tym przypadku warto zdecydować się na kratkę o większej powierzchni, dzięki czemu osiągnie lepsze walory grzewcze. Należy również pamiętać, żeby kratka miała zapewniony swobodny przepływ powietrza, dlatego nie można na jej powierzchni stosować ozdobnych żaluzji i elementów, które zaburzałyby cyrkulację między wkładem, kratką a pomieszczeniem.

Regulowanie temperatury

Kratki kominkowe odpowiadają także za temperaturę wkładu i chronią go przed przegrzaniem. Mimo że stal i odlew żeliwny są przystosowane do pracy w wysokich temperaturach, to mają określone maksymalne temperatury, które mogą osiągnąć. Brak kratki kominkowej sprawiłby, że wnętrze mogłoby ulec przegrzaniu, a to grozi uszkodzeniem kominka. Wówczas wkład nie spełniałby należycie swojej funkcji, a dodatkowo mógłby emitować szkodliwe substancje groźne dla zdrowia. Kupno nowego wkładu to już większa inwestycja, dlatego warto wcześniej zadbać o odpowiednią wentylację kominka, wybierając odpowiednie kratki dopasowane do wielkości i mocy paleniska.

Osłona wnętrza kominka

Kratki kominkowe są łatwe w demontażu, dlatego w razie wystąpienia problemów z kominkiem można tą drogą dostać się do wnętrz okapu. W ten sposób można zdiagnozować przepływ powietrza i wykluczyć awarie, która mogłaby odpowiadać za nieprawidłowy cug. Ze względu na łatwy demontaż kratki można bez problemu wyczyścić, aby zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza oraz zachować ich estetyczny wygląd.

Jakie kratki kominkowe wybrać?

Kratki do kominka powinny przede wszystkim zapewniać swobodny przepływ powietrza. Należy więc zrezygnować z modeli, które wyposażone są w żaluzje lub gęstą siatkę ograniczającą wentylację. Na rynku dostępnych jest wiele wariantów kratek, które można dopasować pod kątem wykończenia obudowy i aranżacji wnętrza. Drugą istotną sprawą jest powierzchnia kratki. Musi być ona dopasowana do wielkości wkładu, gdyż za mała nie będzie zapewniała odpowiedniego chłodzenia wnętrza zabudowy. Najlepszym rozwiązaniem byłoby umiejscowienie kilku kratek po wszystkich stronach okapu. Nierównomierny montaż zapewniłby najlepszą przepustowość powietrza oraz wentylację wkładu, jednak takie rozwiązanie może nie spodobać się miłośnikom estetycznego wykończenia. Jeżeli jednak zdecydujemy się na elegancki wzór, tworzący spójną całość z obudową, nie powinno to wpłynąć niekorzystnie na efekt wizualny. Na kilka kratek trzeba się zdecydować w przypadku posiadania systemu dystrybucji gorącego powietrza. Wówczas mogą być one zamontowane na suficie lub górnej części ściany. Wtedy ich dobór powinien być uzależniony od wystroju wnętrza w pomieszczeniu, w którym mają się znaleźć.

Podsumowanie

Jak widać kratki kominkowe, mimo że niepozorne, pełnią bardzo wiele ważnych funkcji. Nie należy umniejszać ich istoty, gdyż bez kratek kominek nie pracowałby, jak powinien. Istnieją nowoczesne warianty wkładów, w których nie ma konieczności montowania kratek, jednak standardowe kominki muszą być wyposażone w przynajmniej jeden otwór wentylacyjny i chłodzący wnętrze wkładu.