Czyszczenie kominków – jak wykonać?

Czyszczenie kominków – jak wykonać?

Prawdziwy kominek – taki opalany drewnem – w salonie to marzenie wielu osób. Nie tylko daje przyjemne ciepło, służąc jako główne bądź dodatkowe źródło ogrzewania, ale także tworzy w pomieszczeniu niepowtarzalny klimat. By móc jednak w pełni cieszyć się jego obecnością, trzeba zadbać o jedną rzecz – regularne czyszczenie kominka z sadzy i innych nieczystości. Z niniejszego tekstu dowiesz się, jak dbać o kominek i w jaki sposób szybko i skutecznie usuwać powstające w czasie palenia zabrudzenia.

Czyszczenie kominków – dlaczego jest takie ważne?

Czyszczenie kominków należy rozdzielić na dwie czynności – usuwanie sadzy z przewodu kominowego i z wnętrza wkładu kominkowego. Tę pierwszą czynność należy robić regularnie, szczególnie przed i po sezonie grzewczym i najlepiej zlecić ją kominiarzowi, który posiada do tego odpowiednie narzędzia, co daje pewność, że proces zostanie przeprowadzony prawidłowo.

Konserwacja samego kominka w pomieszczeniu powinna być wykonywana w zależności od potrzeb – od tego, ile sadzy znajduje się wewnątrz urządzenia. Jeśli w kominku spalane będzie niedostatecznie wysuszone paliwo, w szybkim tempie nagromadzać będzie się tam sadza. To z kolei sprawia, że konieczne będzie częstsze czyszczenie. Warto więc zadbać o odpowiednią jakość paliwa, by oszczędzić sobie dodatkowej pracy i zadbać o bezpieczeństwo. Nie można też zapominać o aspektach wizualnych – palenie w czystym kominku, przez który widać ogień, jest znacznie przyjemniejsze!

Jak czyścić szybę kominka i palenisko?

Jak wyczyścić szybę w kominku i wybrać pozostałości po spalaniu – i przede wszystkim kiedy najlepiej wykonywać te czynności? To pytania, które nasuwają się każdemu, zarówno początkującym, jak i bardziej wprawionym użytkownikom. Proces czyszczenia przeprowadzać należy zawsze w następujących krokach:

  • Należy odczekać, aż kominek się wystudzi. Najlepiej odczekać 12 godzin od momentu wygaszenia pieca;
  • Pierwszym właściwym krokiem jest usunięcie pozostałości po spalaniu – popiołu i niedopałków. Można wykorzystać łopatkę, ale najlepiej, by nie pobrudzić całego salonu, sprawdzi się tutaj odkurzacz kominkowy;
  • Następnie należy zabrać się za czyszczenie szyby kominka. Tutaj świetnie sprawdzą się środki chemiczne, takie jak płyn do czyszczenia szyb kominkowych PARKANEXktóry błyskawicznie rozpuści zaschniętą sadzę – po wszystkim wystarczy tylko przetrzeć szybę szmatką. Jeśli zabrudzenia są wyjątkowo trudne do usunięcia, lepiej posłużyć się pianką do czyszczenia szyb kominkowych

Czyszczenie szamotu w kominku – jak często wykonywać tę czynność?

Na tym etapie czyszczenie dobiega końca. Pamiętać należy jednak o tym, by zadbać o czyszczenie szamotu w kominku. Czynność tę należy przeprowadzać przed każdym sezonem grzewczym, tak jak oczyszczanie przewodu kominowego, nawet jeśli wydaje się, że kominek nie jest specjalnie zabrudzony. To, w jakim stanie jest szamot, a więc palenisko, przekłada się w dużej mierze na skuteczność spalania – a co za tym idzie skuteczność grzewczą, jak i sam aspekt wizualny.