Czy biokominek może być montowany w bloku?

Czy biokominek może być montowany w bloku?

Kominki ekologiczne, czyli biokominki to przede wszystkim alternatywa dla tradycyjnych kominków. To wygodne rozwiązanie zyskuje coraz bardziej na popularności, dlatego że można je stosować praktycznie wszędzie. I to właśnie dzięki łatwości zabudowy, z tego rodzaju ekologicznego paleniska, może skorzystać każdy, nawet mieszkańcy bloków.

Biokominki – co to takiego?

Biokominek to taki nowoczesny kominek na paliwo. Do jego rozpalenia nie potrzeba drewna czy brykietu, a biopaliwa w płynnej lub żelowej postaci, które spala się praktycznie w 100 proc. Przedrostek „bio” oznacza, że jest przyjazny dla środowiska, a to dlatego że nie produkuje dymu, spalin ani popiołu. Emisja dwutlenku węgla, podczas pięciu godzin palenia biokominka, wynosi tyle co równoczesne wydychanie go przez trzy dorosłe osoby.

Biokominki posiadają zróżnicowane kształty i bogate wzornictwo. Dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych technologii ich możliwości aranżacyjne są nieograniczone, dlatego dają się idealnie wpasować w każde wnętrze. Do tego nie wymagają dodatkowych instalacji, ani przewodów kominowych.

Biokominki podnoszą temperaturę w pomieszczeniu jedynie o 2-5 stopni, dlatego nie stosuje się ich jako głównego źródła do ogrzewania.

Biokominki i ich możliwości montażu

Kominki ekologiczne mogą mieć dowolne formy i kształty, dlatego dla uporządkowania warto je pogrupować, biorąc pod uwagę sposób ich użytkowania i możliwości montażu.

1. Biokominki wolnostojące – posiadają one pełne palenisko, stabilną podstawę, a do tego dużą mobilność. Wyróżniają się tym, że dostęp do ognia jest z każdej strony. Mniejsze, stołowe wersje można postawić w salonie, kuchni czy ogrodzie. Większe biokominki wolnostojące doskonale sprawdzających się w przestronnych pomieszczeniach. Mobilne kominki ekologiczne stosuje się w domach, jak i mieszkaniach.

2. Biokominki wiszące – są wyjątkowo proste w montażu, a przez to funkcjonalne. Ten rodzaj kominków ekologicznych nie występuje w dużych rozmiarach, sprawdzą się zatem w mniejszym salonie i mieszkaniu w bloku. Są tak zaprojektowane, aby można je było zawiesić w każdym miejscu, nie tylko w salonie, ale i na przykład na werandzie.

3. Biokominki narożne – ten rodzaj biokominków wbudowuje się w ścianę i mogą one być otwarte od dwóch stron. Są one przydatne podczas zagospodarowywania pokojów z nieregularnym ustawieniem ścian. Choć biokominki narożne nie są zbyt często stosowanym rozwiązaniem, to z pewnością zaliczają się do jednych z bardziej efektownych. Doskonale sprawdzają się w skandynawskich oraz minimalistycznych wnętrzach.

4. Wkłady kominkowe – jest to palenisko (wkład), do którego samemu można zaprojektować obudowę. A zatem jest to rozwiązanie dla osób kreatywnych, ceniących sobie oryginalność.

Jak działają biokominki?

Budowa biokominka jest dosyć prosta. Obudowa wykonana jest w całości ze stali nierdzewnej, która pokryta jest farbami odpornymi na działanie wysokich temperatur. Ponadto do ich produkcji wykorzystuje się szkło hartowane, płyty MDF, ceramikę i beton.

W środku biokominki posiadają wbudowany palnik na etanol. Po napełnieniu go biopaliwem (bioetanolem), wystarczy podłożyć ogień. Gasimy je natomiast, poprzez odcięcie dopływu tlenu. Służy do tego specjalna rączka (do regulacji i gaszenia ognia), która dołączana jest do zestawu.

Decydują się na zakup kominka ekologicznego, należy mieć na uwadze, że biopaliwo to spora inwestycja i jest to największa ich wada. Jego litr to koszt ok. 11–16 zł. Po przeliczeniu na godzinę użytkowania wydamy od 5 zł do ok 6,5 zł.

Biokominki – alternatywa dla właścicieli mieszkań

Kominki ekologiczne nie wymagają instalacji kominowych, nie wytwarzają dymu ani sadzy, dlatego mogą być montowane w mieszkaniach w bloku czy kamienicy. Są łatwe w montażu i obsłudze, bezpieczne, a do tego przyjazne środowisku. Posiadają bogaty design, z łatwością odnajdą się w każdym wnętrzu. Jest to więc idealne rozwiązanie przede wszystkim dla mieszkańców miast, którzy marzą o tym, żeby w chłodniejsze jesienno-zimowe wieczory usiąść przy kominku.