Akcesoria kominkowe: czego będziesz potrzebował do prawidłowej eksploatacji?

Akcesoria kominkowe: czego będziesz potrzebował do prawidłowej eksploatacji?

Posiadacze kominka z pewnością doceniają jego walory grzewcze oraz niepowtarzalny klimat, który stwarzają rozpalone płomienie ognia w chłodne wieczory. Elegancka obudowa, kratki kominkowe i odpowiedni wkład do kominka to elementy, które odgrywają główną rolę, jednak nie można zapominać o akcesoriach. Poprawią one funkcjonowanie kominka oraz ułatwią utrzymanie go w czystości, a dopasowane stylistycznie do obudowy, będą również stanowiły jego ozdobę.

Kompletne akcesoria kominkowe

Wybierając akcesoria kominkowe, warto zwracać uwagę na to, żeby były estetycznie wykończone. Zazwyczaj zajmują one reprezentatywne miejsce obok kominka, tworząc spójną całość z obudową. Dobrym pomysłem jest zdecydowanie się na cały zestaw kominkowy, w skład którego wchodzą łopatka, szczypce i pogrzebacz. Mają one duże znaczenie w usprawnieniu użytkowania kominka i utrzymania go w czystości. Takie zestawy zazwyczaj tworzą komplet z dołączonym stojakiem, który może przybierać różne formy i efekty wykończenia. Można więc wybierać między prostym kompletem o minimalistycznym wyglądzie lub bardziej rustykalnym z elementami dekoracyjnymi. Na rynku dostępne są też zestawy przeznaczone do powieszenia na ścianie, które sprawdzą się w przypadku bardziej rozbudowanych kominków, które tworzą w pomieszczeniu swoistą strefę. Takie akcesoria kominkowe mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak stal czy mosiądz, a najbardziej designerskie wykończone są szkłem.

Akcesoria kominkowe do przechowywania drewna

Estetycznie pocięte kawałki drewna mogą stanowić również element dekoracyjny kominka pod warunkiem, że są odpowiednio wyeksponowane. W niektórych modelach zabudowy są wyposażone w niewielką wnękę pod wkładem, która pełni funkcję składziku na drewno. W nowocześniejszych kominkach o minimalistycznym wzornictwie zazwyczaj nie ma takiego miejsca, dlatego trzeba zaopatrzyć się w dodatkowy pojemnik na drewno. Wśród tych akcesoriów kominkowych wybór jest ogromny, gdyż można zdecydować się na tradycyjny kosz wiklinowy, stojak na drewno w kształcie prostopadłościanu lub pojemnik o designerskim kształcie. Wzornictwo jest naprawdę zróżnicowane, a najbardziej nowoczesne pojemniki mogą przybrać formę półek lub geometrycznych kompozycji, które w połączeniu z ułożonymi kawałkami drewna stanowią ciekawy dodatek aranżacyjny wnętrza.

Akcesoria kominkowe do sprzątania

Utrzymanie kominka w czystości ma duży wpływ na jego żywotność oraz zachowanie właściwych parametrów grzewczych. Nie wspominając już o tym, że brudna zabudowa i czarna od sadzy szybka nie koniecznie doda uroku wnętrzu. Aby ułatwić sobie sprzątanie, warto zaopatrzyć się w specjalne akcesoria do kominków. W podstawowej wersji wystarczy szczoteczka i szufelka wchodząca w skład standardowego kompletu kominkowego, jednak taki zestaw będzie pomocny w uprzątnięciu okolic kominka. Do wnętrza wkładu lepiej sprawdzi się specjalny odkurzacz. Takie urządzenie wyposażone jest w specjalny filtr oraz końcówkę, która ułatwia wciągnięcie resztek popiołu. Można także zdecydować się na zakup separatora, wówczas wystarczy podłączenie go do zwykłego odkurzacza. Czyszczenie szyby również nie należy do łatwych czynności, szczególnie jeżeli zaniedbaliśmy ją przez długi czas i na jej powierzchni powstała gruba warstwa sadzy. Pomocny będzie specjalny preparat do mycia szyb kominkowych oraz skrobaczka. Najlepszy w tym przypadku będzie spray w formie pianki, którą spryskuje się powierzchnię, a po chwili wyciera wilgotną szmatką, pozostałe resztki usuwając skrobaczką.

Akcesoria kominkowe ułatwiające rozpalanie

Posiadacze kominków z pewnością zdają sobie sprawę, jak czasami ciężko jest wzniecić ogień w palenisku. Odpowiada za to złej jakości drewno lub po prostu nieumiejętne rozpalanie kominka. Aby ułatwić sobie zadanie, warto zaopatrzyć się w akcesoria kominkowe ułatwiające rozpalanie. Różnego rodzaju rozpałki przydadzą się w przypadku lekko wilgotnego drewna. Przydadzą się także specjalne, długie zapałki lub zapalarka gazowa, którą można przytrzymać dłużej płomień. Coraz mniej spotykanym, ale równie praktycznym dodatkiem jest miech służący do rozdmuchania ognia. Tak jak w przypadku zestawów kominkowych, może być on dostępny w różnej formie, dlatego świetnie sprawdzi się jak przykominkowy element dekoracyjny.

Odpowiednio skompletowany zestaw akcesoriów kominkowych bez wątpienia wpłynie na wygodę użytkowania z paleniska, a także uatrakcyjni wygląd obudowy, tworząc z kominkiem spójną całość.