Jednym z kluczowych aspektów praktycznie każdej instalacji grzewczej jest skuteczne odprowadzanie spalin. Zastosowanie odpowiednich rozwiązań konstrukcyjnych w tym zakresie gwarantuje zarówno efektywność działania urządzeń grzewczych, bezpieczeństwo całej instalacji, jak i długi czas bezproblemowej jej eksploatacji. Jakie przewody spalinowe wybrać? Istnieje kilka godnych polecenia rozwiązań, jednak najbardziej uniwersalnym i pewnym produktem jest bez wątpienia giętki przewód spalinowy ze stali kwasoodpornej. Dlaczego?
Rola przewodu kominowego w kominku
Przewody kominowe do kominka odpowiadają za sprawne odprowadzanie dymu z paleniska, który nie powinien wydostawać się poza obręb kominka. Ulatniający się dym poza obszar zamkniętej instalacji grozi przede wszystkim poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Bezpieczne użytkowanie kominków w powierzchniach użytkowych jest możliwe dzięki prawidłowemu i szczelnemu ich podpięciu do dobrej jakości przewodów kominowych, które szybko i skutecznie odprowadzają dym na zewnątrz.
Przewody kominowe - wymagania
Przewody spalinowe nie mogą posiadać żadnych przewężeń ani odchyleń od pionu większych niż trzydzieści stopni. Komin musi być wyposażony w tzw. wyczystkę, która pozwoli na gromadzenie oraz usuwanie pozostałości z procesu spalania opału. Jeżeli przewód kominowy jest zbyt duży, można go odpowiednio pomniejszyć, stosując w tym celu metodę tzw. koszulkowania. Z kolei zbyt mały przekrój przewodu może prowadzić do zmniejszenia ciągu i cofanie się spalin, a zbyt duży ciąg z czasem doprowadzi do uszkodzenia kominka.
Wielkość przekroju przewodów kominowych
- Kominki zamknięte z paleniskiem pozwalającym na pracę przy otwartych drzwiczkach powinny posiadać przewód prostokątny o powierzchni 400 cm, przewód okrągły o średnicy 200 milimetrów.
- Kominki zamknięte z paleniskiem pracującym wyłącznie przy zamkniętych drzwiczkach powinny posiadać przewód prostokątny o powierzchni 250 cm, przewód okrągły o średnicy 153 milimetrów.
- Kominki otwarte powinny być wyposażone w przewód prostokątny o powierzchni 400 cm, przewód okrągły o średnicy 200 milimetrów.
Giętkie przewody kominowe do kominka – skuteczne i bezpieczne rozwiązanie dla domu
Jaki przewód kominowy wybrać? Idealnym i uniwersalnym rozwiązaniem są giętkie przewody spalinowe przeznaczone do odprowadzania spalin z urządzeń grzewczych opalanych drewnem, olejem opałowym lub gazem. Tego typu przewody spalinowe to dwuwarstwowe, giętkie rury wykonane ze stali kwasoodpornej o zróżnicowanej średnicy – od 130 mm do 200 mm. Charakteryzują się one dużą odpornością na wysokie temperatury, dochodzące nawet do 600°C.
Dzięki zastosowaniu stali kwasoodpornej giętkie przewody kominowe do kominka są dodatkowo zabezpieczone przed szkodliwym działaniem mokrych spalin, czyli takich, które zawierają zbyt dużo wilgoci, a temperatura komina jest zbyt niska, aby ją skutecznie odparować. Zastosowanie przewodów kwasoodpornych realnie wydłuża okres bezpiecznej i wydajnej eksploatacji komina.
Dwuwarstwowe giętkie przewody spalinowe przeznaczone są do stosowania nie tylko w nowych instalacjach odprowadzania spalin. Doskonale sprawdzają się również w przypadku renowacji starych kanałów kominowych, przywracając im pełną sprawność, a także prawidłowy przepływ spalin oraz szczelność całej instalacji.
Przeczytaj także: Rury kominowe – rodzaje, montaż, długość rur spalinowych