Wybieramy wkład kominkowy – co należy wziąć pod uwagę, aby dokonać słusznego wyboru?

Wybieramy wkład kominkowy – co należy wziąć pod uwagę, aby dokonać słusznego wyboru?

Posiadanie kominka w domu to marzenie wielu z nas. Obecnie w większości nowo budowanych domów jednorodzinnych, a nawet domów w zabudowie szeregowej został przewidziany kominek, właśnie ze wylęgu na oczekiwania potencjalnych mieszkańców. Kominek dodaje wnętrzu ciepła i przytulności, a zarazem jest niezwykle elegancki i modny. Kominek może być nowoczesny, designerski, a także klasyczny, stylowy czy też rustykalny. W zależności od potrzeb oraz upodobań możemy wybrać taki wkład kominkowy oraz taką jego obudowę, która podkreśli panujący w naszym wnętrzu styl i sprawi, że będzie on integralną częścią spójnej całości. Wybierając wkład kominkowy, powinniśmy jednak wziąć pod uwagę coś więcej, niż tylko indywidualne upodobania mieszkańców. Co takiego?

Miejsce – czyli gdzie nasz kominek zostanie zamontowany?

Ustalenie ostatecznej lokalizacji kominka jest niezmiernie istotne, gdyż od niego będzie zależało jaką wielkość oraz kształt będzie mógł mieć nasz kominek. Dla przykładu, jeżeli miejscem docelowym kominka będzie róg salonu czy też innego pomieszczenia, wówczas najlepszym wyborem będzie narożny wkład kominkowy. Inną ważną kwestią jest planowany kształt zabudowy, a także dostęp do instalacji. O ile w przypadku kominków, które planujemy na etapie projektowania domu, sprawa jest prosta, gdyż wystarczy w projekcie uwzględnić niezbędne do kominka przyłącza, o tyle montaż kominka w domu już istniejącym najprawdopodobniej będzie wiązał się z koniecznością mniejszego lub większego remontu. Dostęp do instalacji wewnętrznych może więc w pewien sposób ograniczać nas pod kątem miejsca montażu, a także rodzaju wkładu kominkowego.

Walory estetyczne – kominek jako element dekoracyjny wnętrza

Instalując kominek w domu, nawet jeżeli ma on przede wszystkim być źródłem ciepła i pełnić roboczą funkcję, będąc alternatywą pieca gazowego czy węglowego, nie oznacza, że nie liczy się estetyka wkładu. Gdy mamy już ustalone miejsce docelowe zabudowy kominkowej, warto wybrać taki wkład, który będzie dobrze eksponował płomień, który pozwoli stworzyć nam niepowtarzalny klimat wnętrza, a także który wpasuje się w ogólną estetykę pomieszczenia. Do wnętrz urządzonych nowocześnie polecamy minimalistyczne wkłady stalowe, natomiast wnętrza urządzone w nucie klasycznej świetnie skomponują się z żeliwnym wkładem kominkowym.

Funkcja grzewcza – aby w domu było ciepło

Jeżeli kominek, który planujemy zamontować, ma pełnić jedynie rolę dekoracyjną, kwestie mocy grzewczej możemy odsunąć na dalszy plan lub zupełnie pominąć. Jeżeli jednak podstawową funkcją naszego kominka ma być ogrzewanie lub dogrzewanie domu, bezapelacyjnie musimy dobrać taki wkład kominkowy, który będzie adekwatny do zapotrzebowania cieplnego naszego domu. Tutaj mamy kilka opcji. Na etapie budowy domu i projektowania instalacji dobrze jest wziąć pod uwagę wkład kominkowy z płaszczem wodnym. Jest to o tyle ciekawa opcja, że pozwala nam połączyć kominek z instalacją centralnego ogrzewania. Instalacja kominka z płaszczem wodnym jest dość kosztowna, jednak warto wziąć ją pod uwagę, gdyż jest to opcja umożliwiająca ekonomiczne ogrzewanie domu. Jeżeli nie chcemy jednak kominka z płaszczem wodnym, możemy pomyśleć o tradycyjnym wkładzie i instalacji dystrybucji ciepłego powietrza. W tym przypadku ciepłe powietrze rozprowadzane jest do różnych pomieszczeń w domu przez izolowane aluminiowe przewody za pomocą obiegu grawitacyjnego lub wymuszonego.

Rodzaj wkładu – żeliwny czy stalowy ?

Jak wcześniej wspomniano, materiał, z jakiego wkład będzie wykonany jest istotny ze względów estetycznych, ale nie tylko. Każdy z tych materiałów ma nieco inne właściwości, inaczej przewodzi ciepło, a także wymaga innego wykończenia zabudowy, dlatego warto również te kwestie dokładnie przeanalizować. Wkłady żeliwne dodatkowo możemy podzielić ze względu na sposób, w jaki połączony jest korpus. Wyróżniamy wkłady monolityczne, skręcane z kilku większych żeliwnych elementów lub wykonywane z jednego odlewu. Wkład żeliwny od samego początku palenia emituje dużo energii, która utrzymuje się przez około 3-4 godziny. W niektórych wkładach żeliwnych dla zwiększenia wydajności stosowany jest wermikulit, którym wykładane jest palenisko. Podnosi on jego temperaturę, a także wpływa na czystość szyby. We wkładach stalowych jako zabezpieczenie korpusu przed przepaleniem stosowane są materiały izolacyjne lub akumulacyjne, takie jak wermikulit lub szamot. Wkłady szamotowo-stalowe są bardzo popularne ze względu na swoją dużą wydajność, akumulacja ciepła przez szamot sprawia, że wkład utrzymuje temperaturę nawet przez 4 do 8 godzin, a ciepło przez cały ten czas oddawane jest równomiernie.