Kratki kominkowe – dowiedz się, czym się różnią i jak wybrać najlepsze do swojego kominka?

Kratki kominkowe – dowiedz się, czym się różnią i jak wybrać najlepsze do swojego kominka?

Wybór kratki kominkowej to wbrew pozorom bardzo ważna sprawa, gdyż to, jakie i ile kratek kominkowych zostanie zamontowanych w zabudowie naszego domowego kominka, ma wpływ na kilka istotnych dla nas kwestii. Począwszy od względów estetycznych – kratki będą przecież zamontowane w naszym salonie czy też innym miejscu, gdzie docelowo stanie kominek, poprzez nasze zdrowie i bezpieczeństwo aż po wydajność kominka. Dowiedzmy się zatem wszystkiego, co powinniśmy wiedzieć o kratkach kominkowych.

Jak działa kominek?

Aby zrozumieć, jak ważne są kratki kominkowe, niezbędne jest zagłębienie się nieco w specyfikę działania całej instalacji kominkowej. Standardowe kominki z wkładem grzewczym działają w następujący sposób. Drewno palące się w kominku ogrzewa żeliwny czy też stalowy wkład kominkowy, który z kolei ogrzewa powietrze znajdujące się wokół niego. Ciepłe powietrze pod wpływem wyporu termicznego unosi się ku górze przez przewody wentylacyjne, trafiając do pomieszczeń, w których umieszczone są kratki wentylacyjne. W zależności od rodzaju instalacji oraz tego, czy zastosowane zostały wentylatory w instalacji, czy wykorzystywana jest tylko grawitacja, wydajności ogrzewania będzie różna.

Dlaczego kratki kominkowe są niezbędne?

Wracając do kratek kominkowych, w najprostszych kominkach, które nie posiadają instalacji rozprowadzającej ciepłe powietrze do innych pomieszczeń, ogrzane w kominku powietrze unosi się ku górze i wydostaje na zewnątrz przez kratkę zamontowaną w górnej części obudowy kominkowej. Wydostawanie się ciepłego powietrza na zewnątrz jest wręcz niezbędne do poprawnego i bezpiecznego działania instalacji kominkowej. Przegrzanie jej może skutkować uszkodzeniem elementów instalacji. Tutaj też bardzo ważny jest rozmiar kratki, gdyż musi ona zagwarantować odpowiednie natężenie przepływu powietrza, tak aby odebrać z wkładu odpowiednią ilość energii. Kolejną funkcją kratki kominkowej jest zabezpieczenie otworów dostępowych do elementów regulacyjnych kominka, okapu kominkowego czy innych urządzeń, które podlegają konserwacji. Jeżeli posiadamy kominek z systemem DGP rozprowadzającym ciepłe powietrze do innych pomieszczeń, w nich również spotkamy kratki, które mają za zadanie osłanianie otworów wentylacyjnych. Tutaj możemy zainstalować kratki z regulacją przepływu powietrza, które pozwolą nam decydować o natężeniu ciepła, jakie do danego pomieszczenia będzie dystrybuowane.

Jak dobrać kratki do kominka?

Jak już wcześniej wspomniano, rozmiar kratek kominkowych powinien być odpowiednio dobrany, aby gwarantowała odpowiednie natężenie przepływu powietrza. Aby odpowiednio wyliczyć wymagany rozmiar kratek, należy wziąć pod uwagę wymiary i moc naszego wkładu kominkowego, a także budowę całej instalacji, gdyż każdy element wewnętrzny będzie stawiał opór przepływającemu powietrzu, co bezpośrednio przełoży się na jego natężenie. Zdecydowanie warto zdać się na specjalistów zajmujących się montażem kominków i zakupić kratki kominkowe w takim wymiarze, i takiej ilości, jaką wskażą nam fachowcy. Na podstawie uzyskanych wytycznych możemy przystąpić do zakupów potrzebnych kratek kominkowych. W ofercie sklepów z akcesoriami do kominków spotkamy olbrzymi wybór kratek kominkowych, w różnych kolorach, kształtach oraz wykończeniu, co pozwoli nam dobrać takie kratki, które spełnią nasze oczekiwania i najlepiej wpasują się do naszego wnętrza. Musimy pamiętać tylko o tym, że kratki, które będą umieszczone w obudowie kominka, nie mogą posiadać tak zwanej żaluzji, czyli regulacji przepływu powietrza.

Kratki kominkowe: o czym jeszcze warto pamiętać?

Najlepiej, aby w kominku zostało zamontowanych kilka kratek, najlepiej po obu stronach obudowy, nad wkładem, a także poniżej wkładu – ta kratka umożliwia „wejście” chłodnemu powietrzu, które znowu może zostać ogrzane. Kratki kominkowe powinny być wykonane z odpowiedniego materiału, odpornego na wysokie temperatury. Z reguły są to kratki z blachy nierdzewnej lub kratki odlewane, pokrywane farbą proszkową, powlekane, lub galwanizowane. Aby kratki kominkowe prawidłowo spełniały swoje zadanie, powinny być regularnie czyszczone. Kurz czy inne zanieczyszczenia wpłyną na zmniejszenie wydajności kratki, a co za tym idzie zaburzenia działania kominka.