Jak utrzymać czystą szybę w kominku?

15-06-2018

Piękno palącego się ognia urzeka każdego. To właśnie dlatego tak często decydujemy się na zbudowanie kominka w naszych domach. Ale co zrobić, gdy już po 30 minutach szyba zaczyna się robić czarna?

Przede wszystkim należy odpowiedzieć na pytanie co powoduje, że szyba robi się czarna? Zabrudzenia na szybie kominkowej powstają z powodu gromadzenia się nadmiaru produktów spalania na szkle, które ma mniejszą temperaturę w porównaniu do środka paleniska. To trochę tak jak z osadzaniem się pary wodnej na lustrze lub szybie samochodu w zimie. Producenci wkładów kominkowych wymyślili różnorakie systemy kurtyn powietrznych, które odpychają spaliny od szyby przez co szyby dłużej pozostają czyste. Jednak sama kurtyna powietrzna na nic się zda jeśli nie będziemy przestrzegać kilku podstawowych zasad:

Rozpalaj od „góry”. 

Instynktownie z racji kierunku płomienia błędnie zakładamy, że rozpalać powinniśmy podpalając ułożone drewno od samego dołu. Przecież płomień, który unosi się obejmie drewno i już za chwilę będziemy mieli ciepło – nic bardziej mylnego! O ile ogień faktycznie się pojawi, to możemy nie zdążyć go zobaczyć gdyż nadmiar dymu, który się pojawi całkowicie zabrudzi nam szybę. Rozpalając od góry pozwalamy na stopniowe rozprzestrzenianie się ognia i dopalenie wydzielających się niejako „spod” ognia spalin. Mniej dymu, w szczególności na początku palenia gdy niska temperatura nie pozwala na dopalenie wszystkich produktów spalania, oznacza mniej osadzania się brudu na szybie. Oprócz czystej szyby chronimy środowisko, ponieważ zmniejszamy dzięki temu emisję niedopalonych pyłów! A to bardzo ważne przy dzisiejszych problemach ze smogiem.


Pamiętaj o suchym drewnie!

Mokre drewno, powoduje, że większość energii pochodzącej ze spalania jest marnowana na odparowanie wilgoci. Dodatkowo, mokre lub wilgotne drewno źle się pali i emituje dużo pyłów. Chrońmy środowisko oraz swój portfel. Pomyśl o suchym drewnie na zimę rok wcześniej – gdyż bardzo ciężko znaleźć na rynku suche drewno.

Unikaj używania papieru i kartonów do rozpalania.

Podczas spalania papieru wydziela się spora ilość dymu. Dodatkowo papier spala się dość szybko, co może nie wystarczyć, aby rozpalić większe kawałki drewna. Zamiast tego warto skorzystać z rozpałek. Bezzapachowe rozpałki BURNER to najlepszy wybór – opierają się na naturalnych składnikach i palą się do 10 minut nie wydzielając przy tym dymu. Wystarczy już jedna saszetka, aby skutecznie rozpalić w kominku.

Pozwól kominowi osiągnąć wystarczającą temperaturę.

Rozpalaj w kominku powoli, tak aby komin zdążył się nagrzać i wygenerował odpowiedni ciąg, który będzie usuwał nadmiar spalin z komory spalania.

Nie pal śmieci!

To najgorsze co możesz zrobić. Podczas spalania plastików, kolorowych gazet i opakowań wydzielają się trujące gazy, które zanieczyszczają nasze środowisko. Nadmiar szkodliwego dymu szybko osadza się na szybie i powoduje, że jest cała czarna. Bez względu na to jak zaawansowana technologia została zastosowana przez producenta kominka.

Pozwól wypalić się drewnu.

Dokładaj do kominka dopiero wtedy, gdy poprzedni załadunek spali się do postaci grubego żaru i nie widać już płomieni lub są małe. Pamietaj jednak, aby nie czekać zbyt długo, gdyż jeśli temperatura spadnie za bardzo nowy kawałek drewna może się zacząć tlić zamiast palić.