Wkłady kominkowe z płaszczem wodnym - czy warto i w jakich sytuacjach to rozwiązanie sprawdza się najlepiej?

Wkłady kominkowe z płaszczem wodnym - czy warto i w jakich sytuacjach to rozwiązanie sprawdza się najlepiej?

Kiedy decydujemy się na budowę kominka w naszym domu, będziemy musieli na początku podjąć wiele ważnych decyzji, które będą miały wpływ na nasze dalsze użytkowanie tego urządzenia. Rodzaj kominka, wkładu, styl zabudowy, to tylko kilka podstawowych kwestii do ustalenia, w międzyczasie z pewnością pojawi się jeszcze wiele wątków pobocznych, wymagających podjęcia decyzji. W zależności od tego, jakie mamy oczekiwania względem kominka, to takie decyzje będziemy musieli podjąć.

Wkłady kominkowe – podstawa przy budowie kominka

Najbardziej istotną kwestią, którą musimy uzgodnić na początku, jest wybór wkładu kominkowego. Jeżeli kominek w naszym domu będzie pełnił jedynie funkcję dekoracyjną lub będziemy w nim palić, ale tylko sporadycznie, w celu stworzenia przytulnego klimatu, wówczas nie musimy tak bardzo interesować się parametrami grzewczymi i wydajnością wkładu. Możemy postawić na najprostszy, a dokładniej zająć się jego stroną wizualną. Jeżeli jednak planujemy, że kominek będzie jednym ze źródeł ciepła w naszym domu, musimy bliżej przyjrzeć się możliwościom, jakie mamy.

Tradycyjne wkłady kominkowe z dystrybucją gorącego powietrza

Zakładając, że kominek będzie jednym ze źródeł ciepła w domu mamy dwie opcje. Pierwszą, najpopularniejszą jest kominek z dystrybucją gorącego powietrza. Co to oznacza? Tradycyjny wkład kominkowy podłączony zostaje do kanału wentylacyjnego, którym ciepłe powietrze rozprowadzane jest do poszczególnych pomieszczeń w domu. Ciepło może rozchodzić się w sposób grawitacyjny lub mechaniczny, z pomocą zainstalowanego wentylatora, którego rolą będzie wspomaganie wędrówki ciepłego powietrza do miejsc docelowych. Plusem tego rozwiązania jest to, że możemy je wykonać w nawet już istniejącym domu, nie ma konieczności modyfikacji instalacji i wykonywania wielu prac remontowych, z wyjątkiem oczywiście prac związanych z zabudową samego wkładu. Minusem z kolei jest to, że ten rodzaj rozprowadzenia gorącego powietrza nie zawsze radzi sobie z ogrzewaniem domu o dużym metrażu, a także nie zawsze pozwala na dotarcie ciepła do pomieszczeń na piętrze, lub tych, które znajdują się w dużej odległości od kominka.

Wkłady kominkowe z płaszczem wodnym

Drugą opcją ogrzewania za pomocą kominka jest zakup wkładu kominkowego z płaszczem wodnym. Co to takiego? Wkład kominkowy z płaszczem wodnym jest to palenisko w stalowym korpusie, które posiada specjalny wymiennik ciepła, odpowiadający za wymianę energii uzyskanej podczas procesu spalania drewna. W kominku z płaszczem wodnym zainstalowane są specjalne wężownice podłączone do instalacji centralnego ogrzewania. Ciepło powstałe w wyniku spalania drewna ogrzewa wodę w wężownicach, która z kolei wędruje do instalacji CO i do zasobnika na wodę, skąd rozprowadzana jest rurami do grzejników w całym domu. Kominek z płaszczem wodnym jest więc pewnego rodzaju alternatywą dla tradycyjnego pieca gazowego lub węglowego, gdyż nagrzewa nam całą instalację centralnego ogrzewania w domu, co jest jego niekwestionowaną zaletą. Wkłady kominkowe z płaszczem wodnym doskonale radzą sobie z ogrzewaniem nawet dużego domu, pod warunkiem że dobierzemy odpowiedni wkład do metrażu domu. Ponadto, dodatkowym atutem tego rozwiązania jest ogrzewanie wody użytkowej. Paląc więc w kominku z płaszczem wodnym, uzyskujemy nie tylko ciepłe grzejniki, ale również ciepłą wodę do kąpieli.

Jak wybrać wkład kominkowy z płaszczem wodnym?

Wybór wkładu z płaszczem wodnym zależny jest od kilku podstawowych czynników. Przede wszystkim, należy wziąć pod uwagę zapotrzebowanie na ciepło, a także powierzchnię użytkową domu. Ponadto, należy zwrócić uwagę na rodzaj instalacji grzewczej w domu, przewidywany czas użytkowania kominka, a także miejsce, gdzie będzie stał kominek. Wszystkie te czynniki dadzą nam niezbędne informacje, które będą pomocne podczas dobierania odpowiedniego wkładu. Wybierając konkretne urządzenie, należy wziąć pod uwagę jego moc, bilans cieplny oraz sprawność. Jeżeli zależy nam na dobrej wydajności kominka oraz aby spełniał on wymagania i oczekiwania naszej rodziny, najlepiej w kwestii doboru wkładu zaufać fachowcom. Firmy zajmujące się montażem kominków mają duże doświadczenie i z pewnością pomogą dobrać taki wkład kominkowy, który będzie optymalny dla naszych potrzeb. Przed przystąpieniem do prac budowlanych i zakupu wkładu, ekipa powinna przyjechać na miejsce, dokonać wszelkich niezbędnych pomiarów, wykonać wizję lokalną, co pozwoli stworzyć wstępny zarys, jakiego rodzaju wkładu potrzebujemy.