Unikalny design pieców wolnostojących

Unikalny design pieców wolnostojących

Piece wolnostojące są świetnym rozwiązaniem dla tych, którzy nie są przekonani do tradycyjnych kominków. W związku z tym coraz częściej słyszy się o tym rozwiązaniu. Staje się ono bardzo popularne ze względu na szereg zalet, jakie posiada oraz pewną przewagę nad tradycyjnymi kominkami. Warto poznać bliżej to rozwiązanie.

Czym są piece wolnostojące?

Kominki wolnostojące dostępne na rynku są zazwyczaj żeliwne lub wykonane ze stali przy użyciu nowoczesnych technologi. Popularnie zwane są kozami, jednak obecne rozwiązania nie mają nic wspólnego z kojarzoną z czasami PRL-u kozą. Można je postawić w każdym miejscu. Jedynym wymaganiem jest możliwość doprowadzenia tlenu oraz odprowadzenia spalin. Piece wolnostojące zajmują mniej miejsca niż tradycyjne kominki lub piece. Zazwyczaj mają ciekawy design i w razie zmiany wystroju wnętrza można łatwo je wymienić. Warto pamiętać, że kominki wolnostojące to nie tylko element dekoracyjny wnętrza, ale przede wszystkim źródło ciepła.

Piece wolnostojące źródłem ciepła

Piece nie powinny być traktowane jako element mający na celu tylko nadanie odpowiedniego charakteru wnętrzu. Kominek ma służyć przede wszystkim jako źródło ciepła. W zależności od tego, jak jest stworzony kominek oraz przy użyciu, jakich materiałów został wyprodukowany, w różny sposób może oddawać ciepło. 1 kW mocy może ogrzać ok. 10-12 m2. Dlatego w przypadku niewielkiego mieszkania lub domu odpowiedni piec wolnostojący może być jedynym źródłem ciepła. Może być też świetnym rozwiązaniem w postaci dodatkowego źródła ciepła, które zapewni dogrzanie pomieszczenia w zimniejsze dni. Piec wolnostojący oddaje ciepło całą swoją powierzchnią, dlatego tak szalenie ważny jest materiał, z jakiego piec został wykonany. Co więcej, oddawanie ciepła zapewnia także przewód kominowy.

Ekologicznie i wygodnie

Kominki wolnostojące są bardzo popularne także ze względu na to, że są opalane drewnem. Jest to jedno z najbardziej ekologicznych paliw. Dodatkowo obecnie produkowanie piece wolnostojące spełniają restrykcyjne normy dotyczące emisji spalin. Nowoczesne technologie zastosowane w produkcji takich pieców pozwalają na mniejszą emisję spalin oraz efektywne ogrzanie. Dodatkowo ilość opału do zasilenia takiego pieca jest naprawdę niewielka. Nie trzeba zatem przejmować się, że pół pomieszczenia będzie musiało zamienić się w magazynek na opał. Jest to dobre rozwiązanie także z tego względu, że można je postawić praktycznie wszędzie. Dzięki temu nie wymagają gruntownych przygotowań na etapie projektowania domu. Mogą stać praktycznie wszędzie tam, gdzie może zostać doprowadzony przewód kominowy. Ciężko o bardziej wygodne, ekologicznie i praktyczne rozwiązanie.

Uniklany design zmieni wnętrze

Podstawową zaletą pieca wolnostojącego jest to, że nie potrzebuje on zabudowy. To z kolei oznacza, że sam w sobie może być elementem dekoracyjnym, który całkowicie odmieni charakter wnętrza. Jeżeli interesuje nas piec stylizowany na dawną kozę najlepiej zdecydować się na piec żeliwny. Materiał ten umożliwia formowanie ciekawych wzorów. Takie rozwiązania to świetny sposób na stworzenie pieca, który wyglądem będzie przypominał piec babci, ale będzie jednocześnie bezpieczny i ekologiczny. W modernistycznych wnętrzach lepiej sprawdzą się piece wykonane z nowoczesnej stali. Maja one prostą, uniwersalną formę. Co ciekawe, piece stalowe umożliwiają wykorzystanie wykończeń z kamienia naturalnego, ceramiki, a nawet kafli. Pełnią one nie tylko funkcję dekoracyjną, ale także akumulują ciepło oraz eksponują ogień. Oczywiście decyzja o kominku musi zostać przemyślana. Jednak warto pamiętać, że w przypadku pieców wolnostojących mogą one zostać w prosty sposób wymienione na inne rozwiązania.

Piec wolnostojący uniwersalnym rozwiązaniem!

Podsumowując, piec wolnostojący ma liczne zalety:
- pozwala ogrzać wnętrze,
- jest ekologiczny i zużywa mało opału,
- może zostać zainstalowany w każdym wnętrzu,
- jest genialnym elementem designerskim,
- może zostać łatwo wymieniony na inny w przeciwieństwie do tradycyjnego kominka.