Sposoby na ekologiczne i efektywne spalanie w kominku

Sposoby na ekologiczne i efektywne spalanie w kominku

Kominek buduje się z zamiarem ogrzewania domu i to jest jego podstawową funkcją. Tradycyjne wkłady kominkowe przeznaczone są do palenia w nich drewnem, które musi być odpowiednio przygotowane, aby zapewniało efektywne spalanie. W zależności od rodzaju drewna, poszczególne gatunki różnią się od siebie kalorycznością i właściwościami grzewczymi, jednak duże znaczenie ma również odpowiednie rozpalenie kominka, aby móc dłużej cieszyć się jego ciepłem.

Czym palić w kominku?

Drewno jest materiałem tańszym, niż inne paliwa, a dodatkowo podczas jego spalania wydzielane są niewielkie ilości szkodliwych substancji, co świadczy o jego ekologiczności. Do kominków najlepiej wybierać drewno drzew liściastych, takich jak brzoza, dąb i gatunki owocowe. Drewno z drzew iglastych wytwarza duże ilości sadzy, co wiąże się z koniecznością częstego sprzątania wkładu i przewodu kominkowego. Dodatkowo podczas zakupu drewna warto zwracać uwagę na to, aby nie posiadało dużej ilości kory, bo trudno się pali i wydziela dużo zanieczyszczeń.

Na rynku dostępne są też inne produkty, takie jak pelet czy brykiet, które są już przygotowane do palenia, dlatego nie trzeba ich suszyć, co może być konieczne w przypadku zakupu nieopracowanego drewna. Pellet czy brykiet wykazują się odpowiednią kalorycznością i ułatwiają utrzymanie czystości wokół kominka, a ponadto nie zajmują dużo miejsca, dlatego z pewnością przypadną do gustu osobom, dla których ważny jest komfort podczas korzystania z kominka.

Rozpalanie kominka

Przed rozpaleniem ognia w kominku trzeba go do tego przygotować. Przede wszystkim chodzi tu o usunięcie pozostałości popiołu oraz zanieczyszczeń, aby zrobić miejsce w palenisku. Przed rozpaleniem należy pamiętać o otwarciu wszystkich przepustnic, aby zapewnić odpowiedni cug.

Do rozpalania używamy specjalnych rozpałek i drobnych, wysuszonych ścinek z drzew liściastych. Z tym zadaniem dobrze poradzi sobie drewno z brzozy i drzewek owocowych. Należy pamiętać, aby nie rozpalać kominka gazetą, gdyż makulatura szybko się spala, wytwarza dużo popiołu, a dodatkowo jest barwiona tuszem, dlatego podczas spalania wydziela trujące substancje. Specjalna podpałka to wydatek kilku złotych, a jest dużo bezpieczniejsza i wygodniejsza w użyciu.

Sposoby palenia w kominku

Istnieją dwie najpopularniejsze metody, w jaki sposób palić w kominku, aby ogień utrzymał się jak najdłużej. Pierwszym sposobem jest rozpalanie od dołu. Polega to na ułożeniu stosu ze szczap drewna w centralnym punkcie paleniska i podpalenie podpałki. Wiele osób tą metodę może kojarzyć z rozpalania ogniska, gdzie z drewna formuje się stos. Ten sposób pozwala szybko wzniecić ogień, jednak drewno szybko się wypali, więc trzeba pamiętać o przygotowaniu zapasu.

Drugą metodą jest palenie od góry i sposób ten wyróżnia się dużo większą wydajnością spalania. Polega on na ułożeniu grubych kawałków drewna na dnie wkładu kominkowego i układaniu na nich coraz drobniejszych szczap. Podpałkę umieszcza się na szczycie stosu, dzięki czemu w pierwszej kolejności spala się drewno z górnego poziomu, powoli schodząc w dół. Taki sposób jest najbardziej efektywny i nie wymaga ciągłego dorzucania opału, gdyż grube kawałki drewna na dole paleniska zapewniają spalanie nawet przez kilka godzin.

Bezpieczeństwo podczas palenia w kominku

Dostęp do ognia zawsze stwarza minimalne zagrożenie, dlatego warto pamiętać o kilku zasadach bezpieczeństwa.

Przede wszystkim w kominku należy palić tylko przeznaczonym do tego paliwem. Wiele osób traktuje kominek jako sposób na pozbycie się zbędnych odpadów, spalając w nim śmieci, kawałki sklejki, plastiku czy tworzyw sztucznych. Pomijając już fakt, że podczas spalania wytwarzane są szkodliwe związki groźne dla środowiska i zdrowia, to podczas kontroli można dostać za to wysoki mandat. Dodatkowo palenie złej jakości drewnem lub nieodpowiednimi materiałami sprawia, że nadmiernie wydzielona sadza odkłada się na przewodzie kominkowym, co jest prostą drogą do jego uszkodzenia.

Należy pamiętać również o regularnych wizytach kominiarza, który sprawdzi stan techniczny kominka i pozbędzie się z jego wnętrza nadmiaru sadzy. Ma to kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa, gdyż sadza posiada silne właściwości łatwopalne, co może doprowadzić nawet do pożaru lub uszkodzenia komina. Na drewnie nie warto oszczędzać, gdyż lepsza jakość szczepek sprawi, że ogień będzie palił się dłużej, a wkład kominkowy nie będzie narażony na uszkodzenia wynikające z niewłaściwego użytkowania.