Rodzaje wkładów kominkowych – jak wybrać najlepszy do swojego wnętrza?

Rodzaje wkładów kominkowych – jak wybrać najlepszy do swojego wnętrza?

Planując montaż kominka w swoim domu, musimy podjąć wiele istotnych decyzji, a wybór wkładu kominkowego jest jedną z tych najbardziej istotnych pod względem konstrukcyjnym, a także użytkowym. Aby dobrać optymalny rodzaj wkładu kominkowego, musimy przede wszystkim, określić jaką funkcję ma spełniać kominek, a także jakie mamy wobec niego oczekiwania i wymagania. Ważna jest również lokalizacja kominka, a także przestrzeń, jaką mamy do zagospodarowania. Jeżeli jesteśmy na etapie projektowania domu, wtedy mamy największe pole do popisu i możemy manewrować między wszelkimi dostępnymi rodzajami wkładów kominkowych. Kiedy planujemy remont domu, a budowa kominka ma być jednym z nowych elementów, jakie powstaną w domu, wówczas mogą pojawić się pewne ograniczenia. Dowiedzmy się zatem na początek, jakie rodzaje wkładów kominkowych mamy do wyboru i czym one się różnią.

Rodzaje wkładów kominkowych, a funkcja kominka

Na początek warto zaznaczyć jeszcze, że w zależności od tego, jaką funkcję będzie pełnił nasz kominek, taki rodzaj wkładu będzie najbardziej odpowiedni. Niektórzy decydują się na kominek tylko ze względów estetycznych, ma on być elementem dekoracyjnym nadającym wnętrzu charakteru i podkreślającym wystrój i stylistykę całego pomieszczenia. Czasami kominek jest wykorzystywany jako alternatywne źródło ciepła, używany w sezonie przejściowym, kiedy jeszcze nie używamy centralnego ogrzewania, po to, aby podnieść temperaturę w domu. Można również używać kominka jako główne źródło ciepła w domu i wówczas jest on podłączony do sieci centralnego ogrzewania i zasila cały domu w ciepłe powietrze. To, jaką rolę przewidzieliśmy dla kominka, będzie obligowało do zakupienia odpowiedniego wkładu kominkowego, który pozwoli na spełnienie tejże funkcji.

Kominek powietrzny – charakterystyka

Jednym z najpopularniejszych i najpowszechniej wybieranych wkładów kominkowych, jest tak zwany kominek powietrzny. W praktyce wygląda tak, że wkład kominkowy zabudowany w odpowiedni sposób w momencie użytkowania, czyli palenia w kominku wytwarza ciepłe powietrze. To z kolei, w sposób grawitacyjny poprzez kratki wentylacyjne wydostaje się na zewnątrz, ogrzewając powietrze w pomieszczeniu. Inna kratka z kolei, umieszczona w dolnej części obudowy kominka pobiera chłodne powietrze z pomieszczenia do ogrzania go we wkładzie. W taki sposób kominek staje się źródłem ciepła, które ogrzewa powietrze w pomieszczeniu, w którym jest on zamontowany. Jest to najprostsze i najbardziej ekonomiczne rozwiązanie, które pozwala na dogrzewanie domu w okresach przejściowych, a także stworzenie przytulnego klimatu w długie jesienne wieczory. Kominek powietrzny możemy wykorzystać również do ogrzania większej powierzchni domu, jednak wówczas konieczna jest instalacja systemu dystrybucji gorącego powietrza. Oznacza to, że wkład łączymy z systemem rur wentylacyjnych, które rozprowadzone są do innych pomieszczeń w domu i za pomocą kratek wentylacyjnych doprowadzane jest do nich ogrzane powietrze z kominka. Może to odbyć się również za pomocą grawitacji, wówczas jednak może być problem z dotarciem ciepła do dalszych pomieszczeń w domu. Jeżeli zależy nam na równomiernym ogrzewaniu całego domu, wówczas musimy pomyśleć o instalacji systemu wymuszonego, który za pomocą specjalnego aparatu nawiewnego będzie „popychał” cieple powietrze do odpowiednich pomieszczeń w domu.

Kominek z płaszczem wodnym – charakterystyka

Kolejnym rodzajem wkładów kominkowych, które możemy zastosować w domu, są wkłady kominkowe z płaszczem wodnym. Tego typu wkłady różnią się tym, że wkład podłączamy do systemu centralnego ogrzewania domu, dzięki czemu ciepło wytworzone w kominku ogrzewa wodę, która rozprowadzana jest do grzejników w całym domu, a także ogrzewa wodę użytkową. Kominek z płaczem wodnym jest więc dobrą alternatywą tradycyjnego gazowego systemu centralnego ogrzewania czy też pieca węglowego. Instalacja wkładu kominkowego z płaszczem wodnym jest jednak dużo bardziej pracochłonna oraz bardziej kosztowna. Znacznie łatwiej przewidzieć i wykonać ten rodzaj kominka w nowopowstałym domu, niż wykonywać instalację w domu już istniejącym, gdyż wówczas czeka nas spory remont.

Kominek gazowy – charakterystyka

Trzecim rodzajem wkładu kominkowego, który można wziąźć pod uwagę, jest kominek gazowy. Ten rodzaj kominka wybierany jest częściej jako kominek dekoracyjny w nowoczesnych, stylowych wnętrzach. Jego ogromną zaletą jest brak konieczności składowania drewna na opał, a co za tym idzie posiadania wielu dodatkowych akcesoriów, koniecznych podczas palenia w tradycyjnym kominku na drewno. Co więcej, w trakcie palenia nie wytwarza się popiół ani pył, co ułatwia zachowanie czystości w domu. Kominki gazowe zasilane są gazem LPG lub gazem z butli. Podczas palenia emitują one ciepło, pozwalające na podniesienie temperatury w pomieszczeniu, gdzie jest zainstalowany kominek.

Biokominek – ekologiczna alternatywa dla miłośników żywego ognia

W ciągu ostatnich kilku lat na rynku pojawiła się coraz bardziej popularna alternatywa zyskująca sympatię zwłaszcza wśród mieszkańców miast. Kominek ekologiczny, czyli inaczej biokominek, to wymarzone rozwiązanie dla wszystkich mieszkańców zabudowy miejskiej, którzy marzyli o tym, aby w ich mieszkaniu zapłonął prawdziwy ogień. Biokominek opalany jest specjalnym ekologicznym paliwem w płynie, które podczas spalania emituje tylko dwutlenek węgla i parę wodną. Biokominki mogą być montowane dosłownie wszędzie i nie ma potrzeby podłączania ich do żadnej instalacji wewnętrznej. Jeżeli zatem marzy nam się kominek dekoracyjny z prawdziwym ogniem, a do tego w pełni bezpieczny i ekologiczny, biokominek z pewnością spełni nasze oczekiwania.