Piece wolnostojące – zalety ich wykorzystania w domu

Piece wolnostojące – zalety ich wykorzystania w domu

Właściciele domów jednorodzinnych już na etapie budowy muszą zdecydować o głównym źródle ogrzewania. W podjęciu decyzji pomocna jest szczegółowa analiza kosztów poszczególnych rozwiązań, możliwości techniczne oraz własna wizja co do wystroju pomieszczeń. Dobrym pomysłem jest również zamontowanie dodatkowego urządzenia grzewczego, którym można dogrzać pokój o dużym metrażu. Oprócz tradycyjnych kominków ciekawą opcją do rozważenia są piece wolnostojące. Czy warto w nie inwestować?

Piec wolnostojący, czyli klasyczna koza

Branża grzewcza stale się rozwija, gdyż zmieniają się potrzeby użytkowników. Jeszcze do niedawna to kominek był najpopularniejszym wyborem inwestorów, którzy chcieli zapewnić sobie dodatkowe źródło ogrzewania. Mimo że popularność kominków nie maleje, to na rynku można znaleźć równie wydajne alternatywy. Wśród nich można wymienić piece wolnostojące, które posiadają wiele zalet estetycznych i użytkowych. Współczesne kozy w niczym nie przypominają dawnych urządzeń, które odstraszały wyglądem i ciężką konstrukcją. Obecnie piece wolnostojące dostępne są w ciekawym wzornictwie, które można dopasować do wystroju wnętrza, nie rezygnując jednocześnie z korzyści grzewczych. Jakie główne zalety cechują te urządzenia?

Piece wolnostojące – niższe koszty inwestycji

Jedną z ważniejszych zalet, którymi wyróżniają się piece wolnostojące, są przede wszystkim koszty. Docenią to osoby, które są na etapie wykańczania domu i starają się zmieścić się w ustalonym budżecie. Niższe koszty przejawiają się nie tylko w cenach urządzeń, ale także w montażu. Zakup pieca wolnostojącego w podstawowej wersji to wydatek maksymalnie 5000 zł, podczas gdy trudno w tym wariancie cenowym znaleźć chociażby dobry wkład kominkowy. Dodatkowo odpadają koszty zabudowy i remontu na szeroką skalę, gdyż piece wolnostojące są od razu gotowe do użytku po podłączeniu. Nie trzeba skuwać ścian oraz inwestować w obudowę, która również może sporo kosztować.

Piece wolnostojące – wysoka funkcjonalność

Mogłoby się wydawać, że niewielki piecyk wolnostojący nie może konkurować z parametrami grzewczymi tradycyjnego kominka. Na rynku dostępne są jednak coraz nowocześniejsze rozwiązania, dlatego najbardziej zaawansowane piece mogą zostać wyposażone w płaszcz wodny lub system dystrybucji gorącego powietrza. Standardowe modele służą przede wszystkim do dogrzewania pomieszczeń, ograniczając tym samym koszty ponoszone na ogrzewanie. Jest to idealny wybór do zamontowania w dużym salonie lub sypialni, który można wykorzystać w zimowe wieczory, aby zapewnić sobie dodatkowe źródło ciepła.

Piece wolnostojące – bezproblemowa obsługa

Kozy działają na podobnej zasadzie co kominki, dlatego ich obsługa jest równie prosta. Do ich używania wykorzystuje się łatwo dostępne i ekologiczne paliwa, których cena jest niewygórowana. Można więc palić brykietem lub pelletem, ograniczając tym samym miejsce potrzebne do przechowywania opału. Piece wolnostojące są paleniskami zamkniętymi, co wpływa na ich bezpieczeństwo oraz pozwala zachować czystość w obrębie urządzenia. Najnowocześniejsze piece wyposażone są w termostat, który sam kontroluje poziom ciepła, co jest dodatkowym ułatwieniem w eksploatacji.

Piece wolnostojące – wiele możliwości aranżacji

Oprócz dużej sprawności grzewczej, piecom wolnostojącym nie można odmówić wartości estetycznej. Występują one w wielu modelach, formach oraz kolorystyce, dzięki czemu można je dopasować do wystroju wnętrza. Najbardziej dekoracyjne modele przypominają wyglądem małe arcydzieła, gdyż są bogato zdobione lub wręcz przeciwnie, utrzymane w minimalistycznej formie. Piece wolnostojące wyposażone są dodatkowo w spore przeszklenia, dlatego można podziwiać płonące w nich płomienie, tworząc uspokajający nastrój w pomieszczeniu. Ze względu na tak dużą różnorodność, nie ma problemu z dopasowaniem pieca do stylu wykończenia wnętrza. Urządzenia te idealnie wkomponują się w pomieszczenia nowoczesne, rustykalne czy skandynawskie, stanowiąc punkt reprezentacyjny wnętrza.

Piece wolnostojące – czy to dobry wybór?

Takie rozwiązanie z pewnością docenią osoby, które w swoim domu nie mają wystarczająco miejsca do zamontowania kominka. To również idealne wyjście, aby zapewnić sobie niewielkim kosztem dodatkowe źródło ciepła. Kolejną korzyścią, która wyróżnia piece wolnostojące jest wyjątkowe wzornictwo i łatwa obsługa. Podsumowując wszystkie zalety tych urządzeń nie ma wątpliwości, że jest to rozwiązanie godne uwagi, jeżeli nie ma możliwości wybudowania tradycyjnego kominka.