Paleniska ogrodowe – co warto wiedzieć przed zakupem?

Paleniska ogrodowe – co warto wiedzieć przed zakupem?

Ciepło domowego kominka i chłodne wieczory spędzone przy palenisku to dla wielu osób synonim relaksu. Równie przyjemnie można spędzić czas w ogrodzie, nawet jeżeli temperatura na zewnątrz już nieco spadła i nie jest zachętą do pobytu na świeżym powietrzu. Chłodniejsza aura wcale nie oznacza, że musisz zrezygnować z odpoczynku w ogrodzie, gdyż ciepło domowego kominka możesz przenieść na zewnątrz, relaksując się przy palenisku ogrodowym. Czym właściwie jest to urządzenie?

Co to jest palenisko ogrodowe?

Ogród to miejsce, w którym szczególnie w okresie wiosennym i letnim spędza się sporo czasu. Spotkania z przyjaciółmi, zabawy z dziećmi czy po prostu odpoczynek po ciężkim dniu to tylko niektóre sposoby na wykorzystanie ogrodu. Nie można również zapomnieć o sezonie grillowym, który wpisał się już w tradycję Polaków. Typowy grill czy ognisko zna każdy, jednak ostatnio coraz większą popularnością cieszą się paleniska ogrodowe. Stanowią one alternatywę dla domowego kominka, który przeznaczony jest do zewnętrznego użytku. Dzięki takiemu palenisku można ogrzać się w cieple ognia, przygotować posiłek i stworzyć dodatkowe źródło światła przed domem.

Jak wybrać grill ogrodowy?

Mimo że paleniska ogrodowe dopiero zyskują na popularności, to wcale nie są niczym nowym. Tradycyjne koksowniki do ogrzewania, które do tej pory wykorzystywane są w wielu miastach, uważane są za pierwotny model paleniska. Obecnie grille ogrodowe są lepiej wyposażone i dostępne w wielu konstrukcjach, dlatego oprócz swojej funkcjonalności, stanowią także element urozmaicający wygląd posesji. Trzeba mieć jednak na uwadze, że palenisko pełni przede wszystkim funkcję grzewczą, dlatego dobierając model do swoich potrzeb, warto wziąć pod uwagę wydajność urządzenia. Dodatkowo podczas zakupu trzeba się kierować możliwościami finansowymi, wystrojem ogrodu oraz parametrami technicznymi paleniska.

Palenisko ogrodowe a jego wydajność

Wybierając grill, należy zwrócić uwagę na jego wielkość. Nie chodzi tu tylko o rozmiar dopasowany do możliwości technicznych działki, ale także przeznaczenie paleniska. Jeżeli głównym powodem montażu urządzenia ma być wspólne grillowanie w szerszym gronie, wielkość paleniska musi być dostosowana do potrzeb. Zbyt mała powierzchnia grilla nie tylko nie będzie miała wystarczających parametrów grzewczych, ale także utrudni przygotowanie posiłków dla większej liczby gości. Jeżeli zależy Ci przede wszystkim na wydajności urządzenia, zdecyduj się na grill ogrodowy z dużą misą, nad którą możesz dodatkowo zamontować ruszt i dodatkowe akcesoria. W ten sposób palenisko będziesz mógł wykorzystywać do grillowania, ogrzewania czy oświetlenia w zależności od aktualnych potrzeb.

Grill ogrodowy a jego bezpieczeństwo

Przed zakupem urządzenia trzeba mieć na uwadze to, że będzie tam wykorzystywany otwarty ogień. W przeciwieństwie do tradycyjnego grilla, gdzie używa się rozżarzonych węgielków, w przypadku paleniska na całej jego powierzchni będzie przez cały czas użytkowania palił się wysoki płomień. To stwarza bezpośrednie zagrożenie pożarowe, dlatego miejsce na grill ogrodowy powinno być dobrze przemyślane. Przede wszystkim nie można paleniska stawiać w niewielkiej odległości od przedmiotów łatwopalnych, drzew i krzewów oraz w pomieszczeniu zamkniętym. W kwestii zwiększenia bezpieczeństwa można także zdecydować się modele bardziej zabudowane, które minimalizują ryzyko zaprószenia ognia przez wiatr czy niewłaściwe użytkowanie.

Palenisko ogrodowe – który model wybrać?

Kominki zewnętrzne cieszą się coraz większą popularnością, dlatego producenci starają się sprostać oczekiwaniom każdego użytkownika. Palenisko ogrodowe wcale nie musi negatywnie pływać na wystrój działki. Najnowocześniejsze modele występują w typowo dekoracyjnej formie, w której palący się ogień tylko podnosi wartość estetyczną. Takie paleniska ogrodowe zazwyczaj wykorzystuje się w celu oświetlenia lub ogrzania, chociaż niektóre modele wyposażone są także w ruszt. Najbardziej kreatywne warianty mają kształt rzeźby, dlatego stanowią funkcjonalny dodatek do ogrodu. Największą popularnością cieszą się jednak grille ogrodowe wykonane na kształt kominka lub tradycyjnego koksownika. Nie tylko są modelami najbardziej funkcjonalnymi, ale także będą pasować do każdej architektury ogrodowej. Dodatkowo grille ogrodowe można doposażyć dodatkowymi akcesoriami, aby ich używanie przyniosło jeszcze więcej przyjemności. Najbardziej wymagający użytkownicy mogą zdecydować się na palenisko ogrodowe zrobione na zamówienie, wówczas otrzymają urządzenie w pełni spersonalizowane, spełniające określone wymagania.