Odkurzacz kominkowy do popiołu – czy warto go mieć?

Odkurzacz kominkowy do popiołu – czy warto go mieć?

Każdy posiadacz domowego kominka wie, że kominek w domu to nie tylko klimatyczne wieczory z lampką wina i książką przy wesoło skaczących płomieniach, trzeszczących za kominkową szybą, ale również proza życia w postaci kurzu, dymu i popiołu, który trzeba regularnie usuwać, aby kominek mógł funkcjonować sprawnie i wydajnie. Aby nie obawiać się jednak utraty radości z posiadania domowego ogniska, warto po prostu zaopatrzyć się w kilka niezbędnych akcesoriów, które pomogą nam szybko i sprawnie posprzątać kominek i otoczenie.

Niezbędne akcesoria kominkowe

Podstawą oczywiście jest zestaw narzędzi kominkowych, takich jak łopatka do wybierania popiołu, zmiotka i pogrzebacz. Z tymi narzędziami poradzimy sobie z pozbyciem się popiołu i w miarę sprawnie ogarniemy ewentualne pozostałości drewna czy pyłu wokół wkładu. Do kompletu narzędzi warto dokupić jeszcze metalową lub szklaną podstawkę, która zabezpieczy podłogę bezpośrednio przy kominku, a także stalową węglarkę na popiół. W zależności od naszej organizacji salonu lub innego miejsca, gdzie stoi kominek, mogą przydać się jeszcze inne akcesoria takie jak koszyk czy stojak na drewno. Musimy pamiętać także o rzeczach przydatnych podczas codziennej eksploatacji kominka, takich jak rozpałka, zapalarka, czy też płyn do mycia szyb kominkowych. Wśród dostępnych na rynku akcesoriów kominkowych, pojawiają się coraz to nowsze rozwiązania, mające na celu usprawnienie użytkowania kominka, a także ułatwienie zachowania porządku. Jednym z nich, są odkurzacze kominkowe do popiołu.

Odkurzacz do popiołu – czym różni się od zwykłego odkurzacza?

Skoro mamy w domu zwykły odkurzacz, dlaczego nie mielibyśmy użyć go do pozbycia się popiołu z kominka? Kto raz spróbował, ten wie, że to nie najlepszy pomysł i oprócz jeszcze większego bałaganu, jaki sobie zafundujemy, istnieje spore ryzyko, że będziemy musieli kupić nowy odkurzacz. Co zatem jest w odkurzaczach do popiołu takiego, czego nie mają tradycyjne domowe odkurzacze? Przede wszystkim zbiornik odkurzacza kominkowego jest metalowy i zwykle bezworkowy, ponadto, odkurzacz ten posiada znacznie lepszy system filtracji oraz większą moc. Specjalne filtry są niezbędne do tego, aby podczas odkurzania popiół i sadza nie przedostawały się na zewnątrz lub co gorsze nie zanieczyszczały silnika, prowadząc do jego uszkodzenia. Metalowy zbiornik dba z kolei o to, aby w razie, gdyby wśród popiołu znalazł się jakiś większy, jeszcze ciepły kawałek drewna, nie uszkodził on wnętrza odkurzacza.


Jaki odkurzacz kominkowy warto kupić?

Niektórzy posiadają w domu różnego rodzaje odkurzacze przemysłowe, które czasami również mogą sprawdzić się podczas sprzątania kominka, jednak przed użyciem warto sprawdzić w instrukcji, czy producent dopuszcza takie rozwiązanie i nie narazimy swojego sprzętu na awarię. Ci, którzy nie posiadają odkurzacza przemysłowego, a chcą móc szybko i skutecznie sprzątać swój kominek zdecydowanie powinni pomyśleć o zakupie dobrego odkurzacza kominkowego do popiołu. Kupując taki sprzęt, trzeba jednak zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii, aby urządzenie rzeczywiście dobrze sprawdzało się w swojej roli. Przede wszystkim należy sprawdzić, czy odkurzacz posiada odpowiednie filtry, w tym łatwo wymienialny filtr HEPA. Wąż ssący w urządzeniu powinien mieć wąską końcówkę i dobrze się wyginać, aby bez problemu dotrzeć nawet do trudno dostępnych zakamarków. Dobrym rozwiązaniem jest odkurzacz z metalową rurą. Kiedy już planujemy zainwestować w odkurzacz komikowy, warto sprawdzić, czy można nim odkurzać też inne rzeczy, takie jak piasek, kamienie, czy szkło. Uniwersalny sprzęt zawsze znajdzie więcej zastosowań w domu. Bardzo ważna jest oczywiście moc urządzenia, im większa, tym łatwiej i dokładniej będzie nam oczyścić kominek. Jeżeli chcemy, aby nasz odkurzacz był lepiej wykorzystany, możemy zdecydować się na urządzenie z większym zbiornikiem, które dodatkowo może zasysać inne rzeczy takie jak wspomniane szkło, piasek, a nawet wodę.

Alternatywne akcesoria kominkowe

Jeżeli nie chcemy inwestować w specjalny odkurzacz komikowy, mamy jeszcze jedną możliwość – specjalny separator popiołu, podłączany do zwykłego odkurzacza. Separator posiada specjalne filtry, chroniące odkurzacz przed pyłami. Jest to również ciekawe rozwiązanie, które poza popiołem z kominka, pozwoli nam na bezpieczne usuwanie zanieczyszczeń powstałych na przykład na skutek remontu. Separator wprawdzie nie zapewnia takiego bezpieczeństwa i filtracji jak odkurzacz do popiołu, jednak jeżeli wiemy, że będziemy używać go tylko okazjonalnie, spokojnie może być alternatywą pozwalającą raz na jakiś czas skutecznie i bezpieczne oczyścić kominek.