Niezbędne akcesoria kominkowe

Niezbędne akcesoria kominkowe

Ogień i ciepło domowego kominka ma w sobie cos niezwykle magnetyzującego. Posiadacze domów jednorodzinnych już na etapie projektowania domu planują, gdzie zostanie umieszczony kominek, tak aby zgrywał się on z aranżacją całego wnętrza. Zwykle kominki umieszczamy w salonach czy pokojach gościnnych, nie rzadko jednak znajdziemy je również w gabinetach lub pokojach wypoczynkowych. W zależności od potrzeb oraz możliwości mieszkańców można zastosować różne rozwiązania. Na etapie planowania budowy kominka musimy podjąć szereg istotnych decyzji, takich jak rozmiar oraz rodzaj wkładu kominkowego, technikę rozprowadzenia ciepła, a także rodzaj zabudowy kominka. Kiedy już gotowe palenisko stanie w naszym domu, nie możemy się wręcz doczekać, kiedy rozpalimy pierwszy ogień. Przedtem warto się jednak zaopatrzyć w akcesoria kominkowe, które na co dzień będą nam niezbędne do użytkowania kominka.

Aby palenie w kominku było czystą przyjemnością

Zimowy wieczór z kubkiem gorącej herbaty i dobrą książką przy kominku, w którym wesoło skacze ogień to niezwykle kusząca i przyjemna perspektywa. Jednak aby było to rzeczywiście przyjemne, warto zadbać o to, by mieć pod ręką niezbędne akcesoria, które umożliwią szybkie rozpalanie ognia, wygodne przechowywanie drewna oraz utrzymanie czystości w pobliżu kominka. W ofercie producentów oraz dystrybutorów wkładów kominkowych znajdziemy szereg akcesoriów, które mają być nam pomocne i ułatwiać używanie kominka. Nie musimy kupować od razu wszystkich dostępnych w ofercie gadżetów, warto jednak zafundować sobie kilka pomocnych i funkcjonalnych sprzętów, dzięki którym nasze domowe ognisko przyniesie nam mnóstwo radości i pozytywnych wrażeń.

Podstawowe akcesoria kominkowe

Do podstawowych akcesoriów kominkowych, w jakie powinniśmy się zaopatrzyć, zaliczamy na pewno zestaw narzędzi, takich jak m.in.: łopatka, szczotka, szufelka, szczypce. W zależności od stylu wnętrza mamy do wyboru różnego rodzaju narzędzia kominkowe – od prostych stalowych, minimalistycznych, aż po rzeźbione czy kute zestawy ze złotym wykończeniem. Kolejny punkt to blacha lub szklana podstawa pod kominek. Ma ona za zadanie zabezpieczyć podłogę w pobliżu kominka przed uszkodzeniem przez gorący kawałek drewna czy popiół. Warto zainwestować również w praktyczny stojak na drewno, w którym będziemy mogli estetycznie przygotować sobie kilka kawałków drewna w pobliżu kominka. Niezbędna do bezproblemowego i wygodnego rozpalania kominka jest podpałka oraz wygodna zapalarka. Możemy używać rozpałki w płynie w żelu lub w kostkach. Najważniejsze, aby była to specjalna podpałka przeznaczona do rozpalania kominka.

Akcesoria kominkowe, które warto mieć

Oprócz podstawowych narzędzi do codziennego użytkowania kominka, warto zakupić kilka dodatkowych akcesoriów, które mogą ułatwić konserwację naszego paleniska. Dobry spray lub pianka do czyszczenia szyby kominkowej pomoże łatwo usunąć sadzę z szyby kominkowej bez konieczności długiego jej szorowania. Specjalny odkurzacz kominkowy z zestawem szczotek oraz płaską metalową końcówką ssącą pomoże szybko i skutecznie oczyścić kominek z resztek popiołu. Regularne czyszczenie kominka bezpośrednio wpływa na jego wydajność, dlatego warto o tym pamiętać i najlepiej po każdym paleniu, kiedy popiół jest już całkiem zimny, wybrać go i dokładnie odkurzyć palenisko. Dobrze jest mieć pod ręką również kilka gadżetów naprawczych, takich jak taśma, czy też sznur uszczelniający oraz klej.

Akcesoria do biokominków

Posiadacze biokominków są w nieco lepszym położeniu, gdyż nie potrzebują tak wielu akcesoriów kominkowych do codziennego użytkowania kominka. Płynne paliwo do kominka ekologicznego to podstawa, poza nim można zaopatrzyć się w specjalne olejki eteryczne do aromaterapii, kamyczki ozdobne do wkładu, czy też specjalną zapalarkę, ułatwiającą podpalenie kominka. Pod tym względem biokominek zdecydowanie przewyższa tradycyjne kominki, jednak każdy z nich ma swój unikalny urok, swoje wady i zalety. To od nas i naszych potrzeb oraz oczekiwań zależy jaki kominek wybierzemy do swojego domu.