Na co zwrócić uwagę, wybierając wkład kominkowy? Rodzaje wkładów

Na co zwrócić uwagę, wybierając wkład kominkowy? Rodzaje wkładów

Wkład kominkowy to podstawowy i jeden z najważniejszych elementów kominka. Pełni on funkcję zamkniętego paleniska, od którego odprowadzane jest ciepło oraz dym. Wkład kominkowy wyposażony jest również w przeszklone drzwiczki, dzięki czemu w chłodne, zimowe wieczory można podziwiać skaczące płomienie ognia. Wkłady kominkowe różnią się między sobą budową i materiałem, z którego zostały wykonane, a wybór konkretnego modelu może stanowić problem dla laika.

Wybór wkładu kominkowego

Wkład kominkowy jest podstawowym elementem kominka. W niektórych modelach zrezygnowano z montażu wkładu, jednak takie rozwiązanie jest niekorzystne przede wszystkim ze względów praktycznych. Kominek bez wkładu większość ciepła oddaje przez komin, a tylko ok. 20% zostaje rozprowadzona na potrzeby ogrzania domu. Wkład również odpowiada za trwałość i w dużej mierze za estetyczny wygląd, dlatego jego wybór warto przemyśleć. Na rynku dostępne są wkłady kominkowe w różnych stylach wykończenia, z dużymi przeszkleniami lub bocznymi drzwiczkami, a wybór w tym przypadku powinien być uzależniony od modelu kominka oraz projektu domu.

Rodzaje wkładów kominkowych

Wkłady kominkowe można podzielić ze względu na funkcję, jaką mają pełnić w mieszkaniu. Inny wkład lepiej się sprawdzi podczas okazjonalnego palenia, gdzie głównie ma stanowić element dekoracyjny, natomiast na inny trzeba się zdecydować, jeżeli zależy nam na wysokich walorach grzewczych. Na rynku dostępnych jest wiele wariantów, a najnowocześniejsze wyposażone są w szereg dodatkowych funkcji. Wśród najpopularniejszych można wymienić:

  • Wkład kominkowy powietrzny – jest to najpopularniejszy i najbardziej praktyczny typ wkładu kominkowego. Za pomocą specjalnie zaprojektowanego systemu nadmuchowego ciepło z kominka rozprowadzane jest rurami do wszystkich pomieszczeń w domu. Dystrybucja ciepłego powietrza to najwydajniejszy sposób, aby podczas korzystania z kominka, ogrzewać całe mieszkanie.
  • Wkład kominkowy z płaszczem wodnym – jest to bardziej zaawansowane rozwiązanie do ogrzewania całego domu. Podobnie jak w przypadku kominków powietrznych, ciepło rozprowadzane jest specjalną instalacją po wszystkich pomieszczeniach. W tym przypadku chodzi o podgrzaną przez kominek wodę, która krąży po instalacji i dostarcza ciepło do grzejników. Kominek z płaszczem wodnym może współdziałać z kolektorami słonecznymi, dlatego idealnie wpisuje się w założenia energooszczędnego i pasywnego budownictwa.
  • Wkład kominkowy gazowy – ten typ wkładu znacznie różni się od poprzednich modeli, gdyż jego głównym założeniem jest pełnienie funkcji dekoracyjnej. Kominek gazowy jest elegancko wykończony, nie wymaga czyszczenia ani składowania opału, dlatego posiada niezaprzeczalne walory estetyczne. Nie można co prawda ogrzać nim całego domu, jednak świetnie sprawdzi się do dogrzewania niewielkiego salonu. Kominek gazowy dostępny jest w kilku wariantach, w zależności od tego, jaki efekt wizualny chcemy uzyskać.

To tylko niektóre rodzaje wkładów kominkowych, jednak za ich pomocą można zobrazować, jak wiele możliwości stwarza posiadanie kominka. Należy jednak pamiętać, że dużą rolę odgrywa także moc kominka oraz materiał z jakiego został wykonany wkład.

Wkład kominkowy: stalowy czy żeliwny?

Wkłady kominkowe można podzielić również na materiały, z jakich zostały wykonane. Różnią się one parametrami grzewczymi oraz wyglądem. Według tych kryteriów, wkłady kominkowe można podzielić na:

  • Wkłady kominkowe żeliwne – wykonane są z żeliwnych odlewów, dlatego charakteryzują się chropowatą, niejednorodną powierzchnią. Wyróżniają się wysokimi parametrami grzewczymi, mimo że długo się nagrzewają, to równie długo oddają ciepło, nawet po wypaleniu się paleniska. Wkłady żeliwne stosuje się przede wszystkim tam, gdzie główną funkcją kominka ma być ogrzewanie pomieszczeń.
  • Wkłady kominkowe stalowe – wykonane są ze stali, jednak wewnątrz paleniska mogą być wyłożone innym materiałem, takim jak płytki ceramiczne. Ze względu na to, że stal jest materiałem bardzo plastycznym, wkłady wyróżniają się prostą strukturą oraz eleganckim kształtem. Nie posiadają tak wysokich parametrów grzewczych, jak żeliwne, jednak sprawdzą się jako dodatkowy element grzewczy na niewielkiej powierzchni. Stalowe wkłady kominkowe stosuje się zazwyczaj w pomieszczeniach, gdzie kominek ma pełnić głównie funkcję dekoracyjną.

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, który wkład kominkowy jest najlepszy. Wszystko zależy od efektu, jaki chcemy uzyskać, rodzaju kominka oraz parametrów mieszkania. Warto jednak dobrze się zastanowić przed podjęciem decyzji i swój wybór skonsultować ze specjalistą, gdyż jest to inwestycja na wiele lat.