Kratki kominkowe – najmodniejsze modele dostępne na rynku

Kratki kominkowe – najmodniejsze modele dostępne na rynku

Kominek to nie tylko obudowa, która pięknie prezentuje się w pomieszczeniu oraz wkład kominkowy, w którym pali się ogień. Ważnym elementem są również kratki kominkowe, na które wiele osób nie zwraca uwagi. Pełnią one szereg funkcji, które odpowiadają za prawidłowe działanie kominka oraz jakość oddawanego ciepła. Przemyślany dobór kratek może stanowić również element dekoracyjny wnętrza, a nie tylko część składową kominka. Co więcej, istnieją trendy, którymi rządzi się branża, dlatego na rynku dostępne są modele kratek zaprojektowane według obowiązującej mody.

Czy kratki kominkowe są niezbędne?

Właściciele kominków często nie doceniają znaczenia kratek kominkowych, traktując je jako element niekorzystnie wpływający na wnętrze. Jeszcze do niedawna rzeczywiście kratki pełniły głównie funkcje użytkowe, dlatego w starszych systemach kominkowych nie prezentują się zbyt okazale. Obecnie jednak wybór modeli jest tak ogromny, że trudno odmówić kratkom wartości estetycznych, minimalizując ich znaczenie dla dekoracji wnętrza. Należy jednak pamiętać, że kratki kominkowe mają przede wszystkim zapewniać odpowiednią cyrkulację powietrza między wkładem kominkowym a pomieszczeniem. Brak zamontowania kratek jest bezpośrednią przyczyną zniszczenia wkładu, a w skrajnych przypadkach może nawet doprowadzić do pożaru. Na rynku dostępne są nowoczesne wkłady kominkowe akumulacyjne, które nie wymagają montowania kratek, jednak muszą być wykonane ze specjalnych materiałów. W każdym innym przypadku kratki są niezbędne do właściwego działania kominka oraz dostarczania ciepła do pomieszczenia.

Od czego zacząć poszukiwania kratek kominkowych?

Kratki kominkowe wybiera się już na etapie decyzji o rodzaju obudowy. Żeby kominek prezentował się estetycznie, wszystkie jego elementy powinny do siebie pasować. W związku z tym modele kratek kominkowych powinno przede wszystkim dobierać się do stylu kominka, a nie wystroju wnętrza, który z biegiem czasu może ulec zmianie. Do tego ważne, aby ustalić z wykonawcą kominka, ile kratek będzie koniecznych do zamontowania oraz jakie wymiary będą posiadały otwory wentylacyjne. W większości przypadków montuje się 4 kratki, jednak ilość ta może się zwiększyć w zależności od wyboru systemu grzewczego. Przed dokonaniem zakupu warto więc wcześniej dowiedzieć się, jakie parametry techniczne mają spełniać kratki, gdyż ich wygląd jest już sprawą indywidualną.

Nowoczesne kratki kominkowe

Surowy minimalizm od kilku sezonów jest najmodniejszym trendem w branży wnętrzarskiej. To samo można zauważyć w dziedzinie kominków, gdyż nowoczesne wkłady cieszą się największym zainteresowaniem. Prosta konstrukcja, jednolita struktura oraz stonowana kolorystyka to cechy charakterystyczne kominków utrzymanych w stylu minimalistycznym. Takie są też kratki kominkowe, które najczęściej występują w formie geometrycznych tunelów bez rzucających się w oczy zdobień. W takich modelach okno wylotowe jest ukryte w obudowie, dlatego nie ma w nich tradycyjnej osłony z siatki. Minimalistyczne kratki kominkowe typu tunel wyglądają jak element dekoracyjny, a nie system wymiany ciepłego powietrza.

Eleganckie kratki kominkowe

Do eleganckich wnętrz przepełnionych luksusem nie będą pasowały typowe kratki takie jak minimalistyczny tunel. W tym przypadku sprawdzą się modele, które podkreślają styl glamour, jednak nie sprawiają wrażenia tandety. Dobrym pomysłem będą kratki kominkowe o prostym, geometrycznym kształcie, jednak z subtelnymi elementami ozdobnymi. Może to być delikatnie połyskująca siatka lub ramka w kolorze złota wykończona ozdobnymi kamieniami. Obecnie oferta producentów kratek jest tak złożona, że elementy te stanowią małe dzieła sztuki i za ich pomocą można podkreślić wystrój wnętrza.

Kratki kominkowe w stylu rustykalnym

Kominek i ciepło domowego ogniska kojarzy się przede wszystkim z sielskim klimatem. Kratki kominkowe w stylu rustykalnym wykonane są ze szczególną uwagą na detale. Ramka w takich modelach często imituje kolory i strukturę drewna, a sama siatka zastąpiona jest rzeźbioną osłonką. Kratki rustykalne nawiązują swoim wyglądem do ludowego rękodzielnictwa, dlatego często są zdobione w motywy regionalne. Nowocześniejsze i bardziej uniwersalne warianty są po prostu wykonane z drewna i tradycyjnej kratki, dzięki czemu pasują do większości modeli obudów kominka oraz wystroju wnętrza. Wybierając kratki warto pamiętać, że oprócz walorów estetycznych, pełnią one bardzo ważną funkcję w wymianie ciepła. Nie mogą wiec posiadać gęstej siatki i zabudowanego otworu wylotowego, aby miały zapewniony swobodny przepływ powietrza.