Kratki kominkowe – dodatkowy element dekoracyjny wnętrza

Kratki kominkowe – dodatkowy element dekoracyjny wnętrza

Kominek składa się z kilku integralnych elementów, które tworzą spójną całość i odpowiadają za prawidłowe działanie systemu. Instalacja kominkowa w zależności od wariantu składa się z przewodów do dystrybucji gorącego powietrza lub rur podłączonych do centralnego ogrzewania w przypadku wkładu kominkowego z płaszczem wodnym. Elementy te są jednak skrzętnie ukryte w konstrukcji budynku, dlatego największą wartość estetyczną mają elementy zewnętrzne kominka, takie jak obudowa i kratki wentylacyjne. Te drugie, oprócz ważnych funkcji grzewczych, mogą również pełnić funkcję dekoracji, jeżeli dobrze dopasuje się model do stylistyki wnętrza.

Po co potrzebne są kratki kominkowe?

Montaż kominka wymaga zapewnienia odpowiedniej cyrkulacji powietrza, aby nie narazić wkładu na przegrzanie i uszkodzenie. Wymiana powietrza między wnętrzem kominka a pomieszczeniem odbywa się właśnie przez kratki kominkowe. Ich odpowiednie rozmieszczenie jest szczególnie istotne w przypadku systemu dystrybucji gorącego powietrza, gdyż za ich pośrednictwem ciepło wtłaczane jest do poszczególnych pomieszczeń. Żaden kominek nie jest w stanie należycie spełnić swojej funkcji grzewczej bez zamontowania kratek, a ich brak stwarza realne zagrożenie bezpowrotnego uszkodzenia wkładu, co wiąże się z koniecznością dużego wydatku na zakup nowego kominka. Kratki kominkowe, oprócz funkcji wentylacyjnej stanowią również element dekoracyjny, dlatego ich wzór warto dopasować do wystroju wnętrza i stylu wykończenia obudowy kominka.

Nowoczesne kratki kominkowe

W aranżacji wnętrz największą popularnością cieszy się styl nowoczesny, wyróżniający się prostotą, minimalizmem i oszczędnością w dodatkach dekoracyjnych. Trend ten nie ominie także kominków, dlatego najbardziej nowoczesne obudowy charakteryzują się stonowanymi kolorami, geometrycznym kształtem oraz prostą bryłą. Najczęściej takie wkłady kominkowe są płasko wbudowane, tworząc na ścianie formę ekranu. W takiej samej stylistyce utrzymane są nowoczesne kratki kominkowe.

Najpopularniejsze w tej kategorii są lufty i tunele, które nie wyróżniają się nadmiarem dekoracji i charakteryzują się minimalistycznym kształtem. Nowoczesne kratki tworzą na okapie tylko niewielką przestrzeń wentylacyjną obudowaną delikatną ramką, która nie rzuca się w oczy i współgra z surowym wykończeniem wnętrza.

Luksusowy design

W pomieszczeniach wystylizowanych na styl glamour, minimalistyczne kratki kominkowe nie sprawdzą się ze względu na swoją prostotę. Luksusowe wnętrza potrzebują dodatków podkreślających przepych i wyniosły charakter salonu.

Kratki w stylu glamour to prawdziwe dzieła sztuki, gdyż w tej kategorii można znaleźć ramki wykończone połyskującymi elementami, kryształkami i mieniącymi się szkiełkami. Takie kratki kominkowe często wyposażone są również w ozdobną, połyskującą siatkę, a najbardziej wyszukane modele mają zamontowane zamiast ramki lusterko. Taki design będzie współgrał z elegancją i blichtrem i pasował do opływającej w luksus zabudowy kominka.

Kratki kominkowe w stylu vintage

Klasyczne wnętrza przepełnione eleganckimi dodatkami wymagają odpowiedniej oprawy. W takich pomieszczeniach dużą rolę odgrywają detale, dlatego kratki kominkowe powinny być dopasowane do pozostałej aranżacji, aby podkreślały stylowe wnętrze.

Do stylu vintage będzie pasował rozbudowany, marmurowy kominek w klasycznym wykończeniu oraz prosta kratka bez zbędnego przepychu. W tej kategorii można znaleźć kratki kominkowe o prostym, geometrycznym kształcie, jednak sprawdzą się też modele okrągłe, nieco bardziej ekstrawaganckie. Styl vintage kojarzy się z elegancją i wytwornością, co podkreśli złoty kolor wykończenia ramy kratek kominkowych.

Kratki kominkowe w stylu rustykalnym

Najbardziej swojskie wnętrza, nawiązujące do staroświeckich tradycji i wiejskich chat, utrzymane są w stylu rustykalnym. W takich pomieszczeniach królują liczne dodatki, naturalne materiały i rozbudowane kompozycje dekoracyjne.

Pasujące stylistycznie kratki kominkowe będą wyróżniały się bogatym wzornictwem i zastosowaniem licznych, rzucających się w oczy ozdób. Nie ma tu miejsca na proste kształty i minimalistyczne wykończenie. Takie kratki często przybierają formę artystycznych kompozycji, tworząc na ścianie swoisty obraz nawiązujący do świeckich motywów. Rustykalne kratki kominkowe zazwyczaj posiadają rozbudowaną, żłobioną ramę wystylizowaną na wzór naturalnego drewna i ozdobione są dekoracyjną siatką wentylacyjną, co podkreśla ich swojski charakter.