Kominkowa moda – czyli jak wybrać wkład kominkowy i zabudowę, aby stworzyć modny i użyteczny element wyposażenia wnętrza?

Kominkowa moda – czyli jak wybrać wkład kominkowy i zabudowę, aby stworzyć modny i użyteczny element wyposażenia wnętrza?

O tym, że moda na konkretny styl wnętrz wciąż się zmienia i ewoluuje, nikogo nie trzeba przekonywać. Widzimy to w sklepach wnętrzarskich, katalogach czy wśród celebrytów, influencerów, którzy dzielą się z  nami swoimi życiem, w tym także stylem ubioru czy właśnie wystroju wnętrz. Nie każdy pragnie płynąć nurtem i urządzać swój dom czy mieszkanie zgodnie z panującymi trendami, jednak większość z nas ceni sobie dobrze urządzone miejsca z charakterem, dlatego również własne lokum staramy się aranżować, tak, by spełniało pewne przyjęte normy i oddawało nasz charakter czy też upodobania.

Kominek dawniej i dziś

Dawniej kominek w domu był synonimem klasyki, elegancji, ale także przytulności i domowego ciepła. Tradycyjne eleganckie kominki można było spotkać w domach dobrze sytuowanych ludzi, z tak zwanych wyższych sfer. Eleganckie pokoje kominkowe czy gabinety, skrywały tysiące tajemnic, kłębionych się myśli i niewypowiedzianych zdań baronów, hrabiów czy księżnych z królewskich rodów. W mniej zamożnych domach częściej można było spotkać inne paleniska, kuchnie czy piece kaflowe, lub żeliwne kozy służące do ogrzewania domostwa, nikt nie myślał o tym, aby robić z nich dekoracje. Dziś w czasach, których domeną jest mieszanie stylów, powrót do przeszłości, innowacyjne kompilacje tradycji z nowoczesnością, coraz częściej możemy spotkać, chociażby wspomnianą żeliwną kozę, która ma za zadanie dopełniać wystrój. Ten element ma być nie tyle źródłem ciepła ile źródłem dobrego samopoczucia, miłych skojarzeń i odzwierciedleniem wysublimowanego stylu. Kominek dziś to zarówno dekoracja, jak i metoda ogrzewania całego domu, a różnorodność wzornictwa wkładów kominkowych jest tak duża, że jest w stanie spełnić wymagania i oczekiwania nawet najbardziej wymagających użytkowników.

Modny kominek, czyli jaki?

Chcąc zbudować w swoim domu modny kominek, na początek musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, co to oznacza modny? Kominek powinien być dopasowany do stylu wnętrza, tylko wtedy będzie jego integralną częścią. Jeżeli nasz salon urządzony jest w modnym industrialnym stylu, powinniśmy postawić na minimalistyczny kominek, w zimnej kamiennej, a nawet stalowej obudowie. Jeśli tworzymy klimatyczne prowansalskie wnętrze, wówczas do wyboru mamy wkłady kominkowe przystosowane od tradycyjnej zabudowy, w otoczeniu drewnianych listew czy marmurowych płytek. Jeżeli pragniemy stworzyć klasyczne wnętrze, zabudowa kominka może przybrać formę rzeźbionego kamiennego portalu, który będzie nawiązywał do tradycyjnych zamkowych otwartych palenisk. Do nowoczesnego domu z kolei, zdecydowanie pasuje minimalistyczna forma prostej zabudowy, pozbawionej zbędnych elementów dekoracyjnych. Często jedyną dekoracją wykańczającą kominek w stylu nowoczesnym jest stalowa rama okalająca wkład kominkowy.

Moda na ekologię

Jeżeli mowa o rozważaniach modnych i na czasie warto pomyśleć o kominku ekologicznym, czyli tak zwanym biokominku. Biokominki w ostatnich latach stały się bardzo popularne przede wszystkim dlatego, że można je zamontować nie tylko w domu, ale również w mieszkaniu, na tarasie czy balkonie. Ekologiczny wkład kominkowy, czyli biokominek zasilany jest specjalnym biopaliwem, które nie powoduje szkodliwego dymu, ani sadzy, dzięki czemu jest przyjazny środowisku, a do tego bezpieczny. Prawdziwy ogień, który pali się w biokominku daje mu znaczną przewagę nad kominkami elektrycznymi, które dotąd mogli stosować mieszańcy bloków. Co więcej, biokominki dostępne są w bardzo różnorodnej stylistyce i kształcie, co pozwala na montaż w nietuzinkowych miejscach takich jak właśnie wspomniany ogród, czy też balkon, sypialnia, a nawet łazienka. Biokominki są do tego świetnym podkreśleniem panującej mody na ekologię i dbanie o środowisko, dlatego ich popularność stale rośnie. Mimo iż nie są w stanie spełnić funkcji grzewczej, tak jak robią to tradycyjne kominki, z powodzeniem spełniają się w roli dekoracji wnętrza, dodając mu uroku i ciepłego klimatu.

Wkład kominkowy – modny czy funkcjonalny?

Jeżeli zależy nam, aby nasz domowy kominek poza funkcją dekoracyjną pełnił funkcję grzewczą, musimy mocniej skupić się na wyborze odpowiedniego wkładu kominkowego. O ile na etapie zabudowy kominka mamy dużą swobodę i możemy realizować swoje wizje, o tyle na etapie wyboru wkładu, dobrze jest zdać się na fachową wiedzę i precyzyjne obliczenia, które zagwarantują nam użyteczność i dobrą wydajność. Czym zatem kierować się przy wyborze wkładu kominkowego? Przede wszystkim, należy dobrać jego moc i wielkość do metrażu powierzchni, jaką będzie ogrzewał. Oczywiście ważne, aby dobrać wkład również do wielkości i kształtu pomieszczenia, a także konkretnego miejsca, gdzie będzie stał kominek. Jeżeli chcemy podłączyć kominek do centralnego ogrzewania, musimy postawić na wkład z płaszczem wodnym, z kolei, jeśli planujemy korzystać z dystrybucji gorącego powietrza, musimy przewidzieć odpowiednią instalację kominka do kanałów wentylacyjnych. W każdej z tych kwestii warto wziąć pod uwagę rady i wskazania fachowców, zajmujących się montażem kominków. Profesjonalna firma pomoże nam dobrać taki wkład i takie rozwiązania instalacyjne, które najlepiej sprawdzą się w naszym domu, spełniając nasze oczekiwania.