Kominek czy biokominek? Wady i zalety obydwu rozwiązań

Kominek czy biokominek? Wady i zalety obydwu rozwiązań

Wybór rodzaju kominka może przysporzyć wiele problemów nie tylko w kwestii aranżacyjnej, ale także użytkowej. Oczywiście właściciele mieszkań w blokach nie mają zbyt dużego pola do manewru, gdyż w takim przypadku montaż tradycyjnego kominka nie jest możliwy ze względu na przepisy budowlane. Coraz częściej jednak posiadacze domów jednorodzinnych mają dylemat, czy zdecydować się na zwykły wkład kominkowy, czy nowoczesny biokominek. Oba rozwiązania mają wady i zalety, a decyzja o wyborze konkretnego wariantu powinna być podyktowana w głównej mierze aspektami użytkowymi. Czym więc różni się biokominek od tradycyjnego wkładu kominkowego?

Funkcjonalność kominka i biokominka

Głównym kryterium wyboru powinno być to, z jakim zamiarem montujemy kominek. Nowoczesne wkłady kominkowe są w stanie ogrzać cały dom, dzięki połączeniu ich z centralnym ogrzewaniem lub zamontowaniu systemu dystrybucji gorącego powietrza. Kominki wyróżniają się wysokimi parametrami grzewczymi, długo trzymają ciepło i mogą utrzymać optymalną temperaturę w pomieszczeniach bez konieczności używania dodatkowego źródła energii. Drewno jest materiałem dużo tańszym, niż pozostałe paliwa, dlatego ogrzewanie kominkowe pozwala na znaczne oszczędności ponoszone na opał.

W przypadku biokominków trudno jest oczekiwać, aby stanowiły one główne źródło ciepła w budynku. Są w stanie wytworzyć energię potrzebną do dogrzania niewielkiego pomieszczenia, dlatego będą idealnym rozwiązaniem, jeżeli zależy nam tylko na okazjonalnym użytkowaniu. Biokominki ogrzewane są ciekłym paliwem ekologicznym, a jeden zbiornik wystarczy na palenie się płomieni do 9 godzin. Koszty utrzymania biokominka są niewysokie ze względu na niską cenę biopaliw, jednak w tym przypadku trudno mówić o możliwości redukcji wydatków na centralne ogrzewanie.

Montaż kominka i biokominka

Kominki składają się z wielu elementów składowych wymagających opracowanego projektu oraz skomplikowanej budowy. Do ich montażu niezbędny jest przewód kominowy oraz odpowiedni system wentylacji. W przypadku systemu dystrybucji gorącego powietrza lub płaszcza wodnego konieczne jest puszczenie instalacji przewodów, co wiąże się z dużym nakładem prac budowlanych. Czas i koszty budowy zależą również od rodzaju obudowy, gdyż wiele osób wykonuje ją na zamówienie, aby idealnie wkomponowała się w stylistykę wnętrza.

Montaż biokominka ogranicza się praktycznie tylko do zakupu urządzenia. Biokominki wolnostojące są gotowe od razu do użycia i można je ustawić w dowolnym miejscu, a w miarę potrzeb zmienić ich lokalizację. Modele do powieszenia na ścianie wymagają tylko ich przymocowania w wybranym miejscu, jednak należy pamiętać, aby wybrać ścianę o odpowiedniej izolacji i stabilnej konstrukcji. Nawet zabudowane biokominki są łatwe w montażu, gdyż nie potrzebują podłączenie do przewodu kominowego i rur wentylacyjnych, dlatego takie rozwiązanie jest dużo prostszym przedsięwzięciem niż budowa tradycyjnego kominka.

Walory estetyczne

W kwestii wizualnej oba warianty wyróżniają się wysoką estetyką wykonania i stanowią dodatkowy element dekoracyjny. Wszystko oczywiście zależy od wybranego modelu i indywidualnych preferencji użytkownika.

Tradycyjne kominki tworzą niepowtarzalny klimat w pomieszczeniu i stwarzają więcej możliwości aranżacyjnych, dzięki odpowiednio zaprojektowanej obudowie. Może być ona wykonana w stylu minimalistycznym lub typowo dekoracyjnym z zastosowaniem monumentalnych elementów z kamienia naturalnego. Biokominki to urządzenia raczej niewielkie, o nowoczesnych, geometrycznych kształtach, które idealnie wkomponują się do minimalistycznej aranżacji wnętrza. Tak samo posiadają palenisko z naturalnymi płomieniami, które tworzą nastrój, dlatego stanowią świetną alternatywę dla tradycyjnych wkładów kominkowych. Najbardziej wyszukane modele biokominków wykonane są na kształt rzeźby, którą można postawić na stole, dlatego w kwestii dekoracyjnej nie mają sobie równych. Oba rozwiązania są eleganckie i mają za zadanie pełnić funkcję ozdobną w pomieszczeniu.

Komfort użytkowania kominka i biokominka

Tradycyjne kominki wymagają czyszczenia, opróżniania paleniska z popiołu oraz składowania drewna, co dla wielu osób może być kłopotliwe. Również utrzymanie porządku wokół kominka wymaga trochę pracy, jednak wystarczy pamiętać o myciu szybki oraz uprzątnięciu nieczystości z okolic obudowy, aby cieszyć się estetycznym wyglądem. Biokominki nie wydzielają popiołu, a ich czyszczenie ogranicza się tylko do okresowego przetarcia palnika, dlatego ich użytkowanie jest dużo łatwiejsze.