Jak prawidłowo dbać o wkłady kominkowe?

Jak prawidłowo dbać o wkłady kominkowe?

Posiadacze własnego kominka z pewnością doceniają jego wartość użytkową i estetyczną. Szczególnie w sezonie zimowym, gdy aura na dworze nie napawa optymizmem, wieczór spędzony przy kominku wywołuje pozytywne emocje. Żeby jednak na długo cieszyć się ciepłem paleniska, trzeba odpowiednio zadbać o wkład kominkowy i przygotować go do sezonu grzewczego. O czym powinni pamiętać użytkownicy kominków i co wpływa na jego wydajność?

Wkłady kominkowe i ich regularna konserwacja

Każdy kominek wymaga przeprowadzania regularnych przeglądów, aby sprawdzić drożność przewodów i pozostałych elementów wkładu. Szczególnie ważne jest przeprowadzenie takich działań jeszcze przed rozpoczęciem sezonu grzewczego, gdyż nieszczelny wkład kominkowy może prowadzić do trwałego uszkodzenia kominka. Drożny komin ma także znaczenie dla bezpieczeństwa, dlatego nie można bagatelizować regularnych przeglądów. O ile wkłady kominkowe można wyczyścić wewnątrz samemu, to już komin i pozostałe elementy wymagają interwencji specjalisty. Dysponuje on odpowiednimi narzędziami i posiada wymagane prawem upoważnienie do przeprowadzania przeglądów, dlatego można mieć pewność, że usługa zostanie wykonana fachowo. Zlecenie tego zadania niewykwalifikowanej osobie może spowodować nieprawidłowo wykonaną konserwację, co niekorzystnie wpłynie na wydajność paleniska.

Wkłady kominkowe a wybór opału

Dbanie o kominek to nie tylko jego regularne czyszczenie i konserwacja, ale także znajomość prawidłowej eksploatacji. Przede wszystkim chodzi tu o jakość paliwa i odpowiedni wybór drewna opałowego. Wkłady kominkowe pełnią przede wszystkim funkcję grzewczą, dlatego użyte paliwo ma duże znaczenie dla wydajności oraz jakości oddawanego ciepła. Warto również wspomnieć, że nieodpowiednie drewno niekorzystnie wpływa na kondycję całego kominka i może przyczynić się do jego awarii. Przede wszystkim należy pamiętać, że nie można palić drewnem wilgotnym, impregnowanym i pokrytym farbą oraz innymi substancjami chemicznymi. W procesie spalania takiego opału mogą powstawać szkodliwe substancje, a wilgoć z niedostatecznie wysuszonego drewna może przyczynić się do korozji wkładu. Nie należy z tego powodu palić drewnem iglastym, w którym naturalnie występuje żywica prowadząca do powstania trudnej do usunięcia sadzy.

Wkłady kominkowe i prawidłowe czyszczenie

Kominek często pełni funkcję estetyczną w pomieszczeniu i stanowi element będący uzupełnieniem wystroju wnętrza. Ważne jest więc, aby prezentował się estetycznie także wtedy, kiedy nie jest używany. Dbanie o wkład kominkowy polega także na jego regularnym czyszczeniu zarówno wewnątrz paleniska, jak i na zewnętrznych częściach obudowy. Przede wszystkim w sezonie grzewczym trzeba pamiętać, aby regularnie oczyszczać wnętrze wkładu z sadzy oraz nagromadzonego popiołu. Niezbędna do tego będzie specjalna szczotka, która poradzi sobie z pozostałościami sadzy na ściankach wkładu. Dodatkowo należy po każdym użyciu kominka opróżniać szufladę na popiół oraz zadbać o czystość szyby. Na rynku dostępne są specjalne środki czyszczące, które ułatwią usunięcie trudnych zabrudzeń, nie naruszając jednocześnie powierzchni wkładu.

Wkłady kominkowe dostosowane do potrzeb

Oprócz właściwego dbania o kominek, ważne jest także dostosowanie go do potrzeb użytkowych. Niewielkie wkłady kominkowe, które przystosowane są tylko do doraźnego ogrzewania pomieszczenia, nie mogą być używane jako główne źródło ciepła. Nadmierna eksploatacja i zły wybór wkładu nie tylko wpłyną niekorzystnie na jego wydajność, ale także skróci jego żywotność. Duże znaczenie ma również materiał, z którego wykonany jest wkład, gdyż odpowiada to za jego trwałość. Przed montażem kominka warto więc kierować się radami specjalisty, zamiast starać się jak najbardziej obniżyć koszty inwestycji. Nawet prawidłowa pielęgnacja nie spełni swojej roli, jeżeli wkład kominkowy będzie nieodpowiednio dobrany do potrzeb użytkowników i parametrów budynku.

Czego unikać dbając o wkłady kominkowe?

Właściciele kominków często nie zdają sobie sprawy, że nieprawidłowo dbają o wkład. Przede wszystkim należy pamiętać, że przegląd przewodów kominowych należy przeprowadzać dwa razy w roku bez względu na intensywność użytkowania kominka. Dodatkowo nie wolno palić paliwem innym niż naturalne, suche drewno. Wrzucanie do paleniska śmieci, tworzyw sztucznych czy płyt wiórowych jest nie tylko niezgodne z prawem, ale także niekorzystnie wpływa na kondycję wkładu. Nie należy również gasić paleniska wodą, gdyż w krótkim czasie doprowadzi to do korozji wewnętrznych elementów kominka. Do czyszczenia warto używać tylko preparatów do tego przeznaczonych, aby nie uszkodzić powierzchni obudowy, szyby lub wnętrza komory spalania.