Dystrybucja gorącego powietrza w domu jednorodzinnym

Dystrybucja gorącego powietrza w domu jednorodzinnym

Dystrybucja gorącego powietrza określana skrótem DGP to nic innego jak taki układ grzewczy, który wykorzystuje wkład kominkowy jako źródło ciepła. W przypadku takiego systemu powietrze jest tutaj czynnikiem grzewczym. Wiele osób decyduje się na budowę kominka ze względów estetycznych - taki kominek prezentuje się fenomenalnie, podkreśla charakter każdego miejsca, w którym się znajduje, a dodatkowo może też ogrzać pomieszczenie. Dzięki dodatkowemu systemowi dystrybucji ciepła można ciepłe powietrze z kominka przenosić także do innych pomieszczeń, co wydaje się być atrakcyjną możliwością. W jaki sposób jest to możliwe?

Dystrybucja gorącego powietrza - na czym to polega?

Mniej więcej chodzi o to, aby ogrzewać pomieszczenia ciepłym powietrzem, jakie płynie bezpośrednio z kominka. Dystrybucja gorącego powietrza jest przeprowadzana specjalnymi kanałami, które to powietrze mają rozprowadzać. Dlatego też, jeśli planujemy taką inwestycję - najlepiej pomyśleć o tym już na etapie projektowania domu, gdyż pozwoli to odpowiednio umiejscowić kanały dystrybuujące ciepło, dobrać odpowiedni rodzaj stropu, a także dostosować wysokość pomieszczeń. Właściwa cyrkulacja ciepła może być dodatkowo wymuszana poprzez instalację specjalnego wentylatora, chociaż nie zawsze stosowane jest to rozwiązanie, czasem wentylacja grawitacyjna jest wystarczająca.

Z jakich części składa się ten system?

Oczywiście, elementem obowiązkowym jest tutaj kominek, który stanowi źródło ciepła. W momencie, kiedy w nim palimy nagrzewa się on, a ciepło opływa całą obudowę wkładu kominkowego. Do kominka muszą zostać we właściwy sposób podłączone rury rozprowadzające i rozdzielacze. Na końcach rur umieszcza się nawiewniki, które wypuszczają ciepłe powietrze, a zimne przemieszczając się w dół do specjalnych otworów wraca do kominka. W przypadku, kiedy naturalny ciąg nie do końca spełnia swoje zadanie, można zainstalować wentylator.

Odpowiednie funkcjonowanie systemu możliwe jest, kiedy powietrze swobodnie krąży, nie powinno się więc zamykać pomieszczeń, a jeśli mamy taki zwyczaj - trzeba w nich zainstalować specjalne kratki, dzięki którym obieg powietrza w całym mieszkaniu będzie mógł być jak najbardziej płynny.

Alternatywnym rozwiązaniem jest rozprowadzanie podwójnego systemu rur, gdzie zadaniem jednej jest doprowadzać do każdego pomieszczenia ciepłe powietrze, a zadaniem drugiej jest odprowadzać to schłodzone. To rozwiązanie wymaga większych nakładów na projekt instalacji, ale bardziej sprawdza się w praktyce. Dzięki niemu nie trzeba martwić się zamkniętymi drzwiami, w mniejszym stopniu rozprowadzane są też po mieszkaniu zapachy, a także w mniejszym stopniu działanie instalacji gromadzi i przenosi kurz.

Coś, czego nie da się pominąć, czyli system rur

O ile kominek prezentuje się wspaniale, za pewne nikt nie chce mieć idących od niego rur mieć na wierzchu. Dlatego też wykonaniem dystrybucji gorącego powietrza powinien zająć się fachowiec, który nie tylko poleci jakie materiały budowlane zakupić, ale i odpowiednio zaprojektuje całą instalację tak, aby nie była widoczna, ale działała poprawnie.

To właśnie ze względu na konieczność instalacji rur najlepszym rozwiązaniem jest wykonanie projektu w momencie, kiedy dom jest jeszcze w stanie surowym, wówczas można rury ukryć w suficie podwieszanym. Profesjonalny projekt powinien określać zarówno umiejscowienie rur, jak i to jaki powinny mieć przekrój, gdzie powinny znajdować się ich wyloty oraz jakie parametry powinny mieć materiały po to, aby móc uzyskać w miarę wydajny system ogrzewania.

Po wykonaniu całego systemu zawsze konieczne jest też sprawdzenie tego, czy dobrze on funkcjonuje, a także jego wyregulowanie, np. poprzez odpowiedniego ustawienia na stałe otwarcia przepustnicy w danym pomieszczeniu. Warto pamiętać o tym, że rury o największej średnicy powinny zostać tak ułożone, aby ich wyloty znajdowały się w pobliżu okien, co bardzo poprawia wydajność całego systemu i pozwala na uzyskanie w miarę równomiernej temperatury w pomieszczeniu (zimniejsze powietrze z okien zostaje od razu zneutralizowane cieplejszym, które płynie z ogrzewania).