Dlaczego wybór odpowiednich kratek kominkowych jest kluczowy?

Dlaczego wybór odpowiednich kratek kominkowych jest kluczowy?

Kratki kominkowe to niezwykle ważny element instalacji kominkowej. Ich wybór nie powinien być przypadkowy, gdyż możemy narazić się wtedy nie tylko na zminimalizowanie walorów estetycznych zabudowy kominkowej, ale przede wszystkim narażamy kominek na ryzyko awarii i przegrzania. Powód tego jest prosty – źle dobrana, zbyt mała kratka nie pozwoli na odpowiednią wymianę powietrza w obudowie kominka.

Kratki kominkowe – jaką pełnią funkcję?

Podstawową funkcją, jaką mają spełniać kratki kominkowe, jest odpowiednia rotacja powietrza. Kiedy palimy w kominku, wkład kominkowy nagrzewa się, dzięki czemu ogrzewa powietrze, które go otacza. Powietrze musi mieć więc możliwość „wejścia” do obudowy kominka w celu ogrzania, a następnie wyjścia na zewnątrz i ogrzania pomieszczenia. W taki sposób działa najprostszy z możliwych systemów ogrzewania domu kominkiem. Jeżeli zabrakłoby kratek wlotowych i wylotowych w budowie kominka, najzwyczajniej nie miałoby jak dojść do wymiany powietrza, co więcej zbierające się w obudowie gorące powietrze mogłoby doprowadzić do uszkodzenia wkładu kominkowego.

Przede wszystkim bezpieczeństwo

Wybierając kratki kominkowe, musimy zadbać o to, aby były one bezpieczne i do tego trwałe, a odpowiada za to materiał, z którego są wykonane. W ofercie sklepów z akcesoriami do kominków możemy spotkać kratki z blachy nierdzewnej lub kratki odlewane pokryte farbą proszkową, powlekane lub galwanizowane. Takie opcje zapewniają wytrzymałość termiczną. Drugą ważną kwestią związaną z bezpieczeństwem są żaluzje, a dokładnie ich brak. W obudowie kominka nie możemy montować kratek z żaluzjami. Kratki kominkowe w obudowie muszą być zawsze drożne, co właśnie zapobiega zbyt wysokiej temperaturze we wnętrzu zabudowy.

Odpowiednie kratki kominkowe we właściwych miejscach

Konieczność montażu kratek kominkowych o odpowiedniej przepustowości jest oczywista, ważna jest jednak również ilość kratek oraz ich prawidłowe rozmieszczenie. Lokalizacja kratek kominkowych nie jest bowiem przypadkowa, zwłaszcza tych umieszczonych na obudowie kominka. Kratka umieszczona w dolnej części zabudowy kominka odpowiedzialna jest za wlot zimnego powietrza do obudowy, gdzie zostaje ono ogrzane poprzez ciepło, które wytwarza się we wkładzie podczas palenia w kominku. Jako że ciepłe powietrze jest lżejsze i wędruje ku górze, w górnej części zabudowy kominka należy umieścić kratkę wylotową, która będzie odpowiedzialna za odprowadzanie odpowiedniej ilości ciepłego powietrza na zewnątrz. W zabudowie kominka znajdziemy również tak zwane kratki dekompresyjne. Kratki kominkowe dekompresyjne najczęściej montowane są naprzemianlegle z dwóch stron kominka, a ich zadaniem jest intensywna cyrkulacja powietrza, która ma chronić powierzchnię sufitową przed przegrzaniem.

Błędy, których należy się wystrzegać podczas doboru kratek kominkowych

Nawet jeżeli wydaje nam się, że dobór kratek kominkowych to sprawa drugorzędna i nie ma potrzeby, aby tym tematem zawracać sobie zbytnio uwagę, warto w tej kwestii przynajmniej doradzić się fachowców i zastosować się do ich zaleceń. Jeżeli nasz kominek będzie montowała profesjonalna firma zajmująca się montażem kominków, z pewnością ekipa wykonawcza będzie w stanie dokładnie wskazać jakie wymiary powinny mieć kratki kominkowe względem wybranego przez nas wkładu kominkowego, aby spełniały swoje najważniejsze funkcje. Warto również zainwestować w kratki sprawdzonych producentów, które będą odpowiednio zabezpieczone przed wysokimi temperaturami. Bezpieczeństwo i trwałość kratek zagwarantuje nam spokojne korzystanie z kominka przez wiele lat.

Kratki nie tylko użytkowe

Kratki kominkowe przede wszystkim pełnią funkcję użytkową, są częścią instalacji kominkowej i mają być bezpieczne, funkcjonalne i trwałe, ale czy tylko tyle wystarczy? Oczywiście, że nie! Kratki kominkowe są przecież także częścią wystroju wnętrza, z tego powodu, powinny się z tym wnętrzem komponować. Producenci kratek kominkowych wychodzą naprzeciw rosnącym wymaganiom i oczekiwaniom użytkowników i proponują kratki kminkowe, które są prawdziwą ozdobą wnętrza. Minimalistyczne, proste zlewające się z otoczeniem, lub wręcz przeciwnie, szykowne, powlekane złotą farbą dodające wnętrzu elegancji i klasycznego charakteru. Nawet zwyczajna z pozoru kratka kominkowa może stać się gustowną ozdobą pomieszczenia. Wystarczy włożyć odrobinę wysiłku, aby znaleźć kratki kominkowe na miarę swoich potrzeb.