Dlaczego warto mieć kominek w domu?

Dlaczego warto mieć kominek w domu?

Kominki to elementy wyposażenia domu, które wpływają na jego klimat oraz dodają mu rodzinnej atmosfery. Palenisko zazwyczaj zajmuje reprezentatywne miejsce w salonie, tworząc tym samym wyjątkową przestrzeń do odpoczynku, zachęcającą do spędzania czasu z najbliższymi. Kominki są również nieocenione w chłodne wieczory, kiedy można zrelaksować się po ciężkim dniu, podziwiając tańczące płomienie za szybą. Wiele osób wciąż jednak uważa, że kominek to zbędny wydatek, rezygnując z jego montażu. Czy aby na pewno taka decyzja jest słuszna? Oto kilka zalet, które przekonają Cię, że kominek to dobry pomysł.

Kominek stwarza niepowtarzalny klimat w mieszkaniu

Nawet w świątecznych reklamach na pierwszy plan wychodzi rodzina ogrzewająca się w cieple kominka, co od razu przywodzi na myśl przyjemną atmosferę. Tak samo jest w rzeczywistości. Posiadacze kominków z pewnością doceniają ten wyjątkowy klimat, który czuć od razu po wejściu do pomieszczenia, w którym pali się kominek. Obserwowanie płomieni i ogrzewanie się przy ich cieple pomaga też się zrelaksować, a takich odczuć nie zapewni nawet najbardziej dekoracyjny grzejnik. Chłodne wieczory spędzone w gronie najbliższych przy kominku sprzyjają zacieśnianiu więzi i skłaniają do rozmów, a wszystko to dzięki niepowtarzalnej atmosferze bliskości.

Kominek stanowi dodatkowe źródło ogrzewania

Stojąc przed podjęciem decyzji o zakupie kominka warto od razu zainwestować w system dystrybucji gorącego powietrza lub kominek z płaszczem wodnym. Dzięki temu można znacząco zredukować koszty ogrzewania, gdyż palenie w kominku rozprowadza ciepło po całym mieszkaniu. W przypadku systemu dystrybucji gorącego powietrza, ciepło przepływa przez specjalnie skonstruowaną instalację i jest rozprowadzane do wybranych pomieszczeń. Kominki z płaszczem wodnym ogrzewają grzejniki, dzięki czemu mogą stanowić główne źródło ciepła w całym domu. Kominki są także niezastąpione w przypadku awarii centralnego ogrzewania lub jeżeli szukasz oszczędności, gdyż ogrzewanie kominkowe jest znacznie tańsze.

Kominek to dodatkowy element dekoracyjny

Wiele osób decyduje się na montaż kominków głównie ze względów dekoracyjnych. Nic w tym dziwnego, gdyż dobrze zaprojektowany kominek oraz dobrana obudowa zapewniają niesamowity efekt wizualny. Kominki mogą być wykonane z różnych materiałów, wyposażone we wkład boczny oraz ozdobione dodatkowymi fasadami, dzięki czemu prezentują się niezwykle. Tak naprawdę w wykończeniu kominka ogranicza Cię tylko wyobraźnia, gdyż wiele firm specjalizuje się w projektowaniu obudów na zamówienie, uwzględniając autorskie, czasami nietypowe pomysły klientów. Jeżeli nie jesteś tak kreatywny, możesz kupić gotowy wkład kominkowy spośród wielu dostępnych wzorów. Wybór jest ogromny, dlatego bez problemu dopasujesz styl wykończenia do pozostałej aranżacji wnętrza. Na rynku dostępne są kominki klasyczne, rustykalne, nowoczesne oraz o bardziej designerskim wyglądzie, co z pewnością nie ułatwi Ci podjęcia ostatecznej decyzji.

Kominek jest łatwy w utrzymaniu

Posiadanie kominka nie generuje ani dużych kosztów, ani konieczności spędzania dużej ilości czasu, aby o niego zadbać. Aby ograniczyć koszty palenia, warto zaopatrzyć się w drewno poza sezonem, kiedy ceny opału są niższe. Dogrzewanie kominkiem i tak będzie tańsze, niż palenie gazem lub węglem w piecu centralnym, jednak jeżeli kominek ma stanowić główne źródło ciepła, warto wcześniej pomyśleć o nagromadzeniu zasobów drewna. Poza tym kominki nie wymagają skomplikowanych prac wynikających ze sprzątania. Wystarczy regularnie umyć szybę, aby nie zbierała się na niej gruba warstwa sadzy oraz zadbać o to, aby w palenisku nie zalegał popiół. Zadanie to można ułatwić sobie poprzez zakup dodatkowych akcesoriów kominkowych, takich jak odkurzacz do popiołu, szczotka, szufelka i preparat do mycia. W ciągu kilku minut kominek będzie znowu gotowy do użytku.

Kominek jest trwały

Kominki są praktycznie bezawaryjne, pod warunkiem, że zostały prawidłowo zamontowane. Wkłady kominkowe są odporne na działanie wysokich temperatur, dzięki czemu mogą służyć przez wiele lat bez konieczności wymiany. Właściwa eksploatacja i odpowiednie dbanie o kominek sprawi, że nie będzie z nim żadnych problemów. Warto jednak zdecydować się na wkład kominkowy dobrej jakości, bo to on stanowi najważniejszy element kominka. Dobrze wykonana obudowa posiada wysoką odporność, dlatego nie ma obaw, że pęknie pod wpływem wysokiej temperatury czy niechcącego uderzenia kawałkiem drewna do rozpalenia.