Czy biokominek sprawdzi się w Twoim domu?

Czy biokominek sprawdzi się w Twoim domu?

Nie da się odmówić wartości użytkowych i estetycznych tradycyjnym kominkom, na które decydują się inwestorzy już na etapie powstawania projektu domu. Nie każdy jednak może sobie pozwolić na palenisko w mieszkaniu nie tylko ze względu na ograniczenia techniczne, ale także przepisy prawa. Rozwiązaniem problemu z brakiem możliwości montażu systemu kominowego są nowoczesne biokominki. Ich działanie jest podobne do typowych palenisk, jednak te urządzenia są dużo prostsze w obsłudze i montażu.

Czym są biokominki – zbiór najważniejszych informacji

Dzięki wprowadzaniu na rynek coraz nowszych rozwiązań technologicznych, nawet właściciele niewielkich mieszkań mogą pozwolić sobie na ciepło domowego paleniska. Biokominki to nowoczesna alternatywa dla tradycyjnych kominków, różnią się jednak montażem i sposobem użytkowania. W biokominkach nie wykorzystuje się drewna, a specjalne paliwo opałowe na bazie alkoholu. Dzięki temu biokominek nie wytwarza szkodliwych produktów spalania, emitując parę wodną zamiast dymu. Dzięki takiemu rozwiązaniu urządzenie to nie musi być podłączone do systemu kominowego i sprawdzi się nawet w niewielkich pomieszczeniach, mimo braku odpowiedniej wentylacji i instalacji odprowadzającej spaliny. Biokominki można montować w biurach czy mieszkaniach w bloku, gdyż nie ma żadnych ograniczeń prawnych w ich użytkowaniu. Na rynku dostępnych jest wiele modeli urządzeń, które z nich wybrać, żeby cieszyć się ciepłem domowego ogniska?

Biokominki do zabudowy

Pierwszym wariantem, który najbardziej przypomina tradycyjny kominek, jest wersja do zabudowy. Stwarza to ogromne możliwości stylizacji wnętrz, gdyż biokominek można zamontować w dowolnym miejscu. Nie wymaga on podłączenia do systemu wentylacji, dlatego może zostać zabudowany w nawet bardzo nietypowych miejscach. Warto wspomnieć, że biokominki do zabudowy często mają większą powierzchnię grzewczą, a co za tym idzie, oddają więcej ciepła. Istnieją jednak modele przystosowane głównie do pełnienia funkcji dekoracyjnej, dlatego dostępne są w mniejszych konstrukcjach, które można dopasować do każdej ściany. Zaletą biokominków do zabudowy jest przede wszystkim to, że imitują tradycyjny kominek. Dodatkowo stanowią reprezentatywny element dekoracyjny i potrafią stworzyć przyjemny nastrój. Należy jednak pamiętać, aby nie montować ich w pobliżu łatwopalnych przedmiotów oraz sprzętów elektronicznych, aby nie ryzykować możliwością zaprószenia ognia.

Biokominki wolnostojące

Ciekawym rozwiązaniem są biokominki mobilne, które można swobodnie przemieszczać. Nie wymagają one żadnych prac remontowych, jak w przypadku kominków do zabudowy, a używać ich można w dowolnym miejscy. Biokominki wolnostojące to idealny wariant dla osób, które chcą się cieszyć ciepłem domowego paleniska, ale nie chcą za bardzo ingerować w konstrukcję budynku. Wystarczy urządzenie postawić w dowolnej części domu, a w razie potrzeby przemieścić je w inny kąt. Dzięki temu wolnostojący wariant biokominka sprawdzi się w także podczas chłodniejszych wieczorów spędzonych na tarasie lub jako dodatkowe źródło ciepła w wybranym pomieszczeniu. Zaletą takich modeli jest ich wysoka wartość estetyczna. Biokominki często występują w formie nowoczesnych rzeźb oraz posiadają konstrukcję, która jest zaprojektowana ze szczególną dbałością o każdy detal. Biokominki wolnostojące sprawdzą się również w biurach, miejscach pracy oraz mieszkaniach o ograniczonym metrażu.

Biokominki z szybą czy bez?

Problemem w wyborze biokominka może okazać się podjęcie decyzji o wersji z szybą lub bez szyby. Trzeba pamiętać, że w biokominkach pali się prawdziwy ogień, dlatego w niektórych przypadkach bezpieczniejszym rozwiązaniem będzie wariant z szybką. Tak naprawdę nie wpływa ona w jakikolwiek sposób na funkcjonowanie urządzenia, gdyż jego główną rolą nie jest oddawanie ciepła, a stworzenie nastroju. Biokominki zabudowane szybką będą dobrym rozwiązaniem, jeżeli posiadasz w domu zwierzęta lub dzieci, które mogłyby się oparzyć. Dodatkowo, jeżeli planujesz używanie biokominka na zewnątrz, wersja z szybką będzie wygodniejsza, gdyż zabezpieczy płomień przed wiatrem.

Natomiast zaletą wariantu bezszybowego jest to, że jest wygodniejszy w użytkowaniu. W dowolnym momencie można mieć dostęp do paleniska, aby uzupełnić paliwo czy wyregulować płomień. Dodatkowo odpada także konieczność czyszczenia szybki, jednak nie można zapominać o regularnym usuwaniu kurzu z paleniska. Biokominki bez szybki mogą w niektórych przypadkach wykazać się nieco lepszymi parametrami grzewczymi, gdyż ciepło ma swobodniejszy przepływ. Znaczącą różnicę da się jednak zauważyć dopiero przy większych biokominkach o dużej powierzchni spalania, dlatego walory grzewcze nie mogą stanowić kryterium wyboru między modelem z szybką czy bez.