Co trzeba wiedzieć przed zakupem biokominka?

Co trzeba wiedzieć przed zakupem biokominka?

Ciepło i klimat, jaki stwarza kominek w pomieszczeniu to marzenie każdego podczas zimowych wieczorów. Perspektywa spędzenia wolnego czasu z kubkiem gorącej herbaty przy ulubionej książce, ogrzewając się ciepłem z paleniska to bez wątpienia kusząca propozycja. Niestety nie każdy może sobie pozwolić na montaż kominka w domu ze względu na warunki, zbyt mały metraż czy brak odpowiedniego przyłącza do odprowadzania spalin. Rozwiązaniem tego problemu mogą okazać się nowoczesne ekologiczne biokominki.

Czym jest biokominek?

Tradycyjny kominek składa się z wkładu oraz obudowy, która może przybierać różne formy. Bez wątpienia zjawiskowo się prezentuje w pomieszczeniu, stanowiąc reprezentatywny element dekoracyjny, ale także dodatkowe źródło ciepła. Ze względu na to, że tradycyjny kominek ogrzewany jest drewnem, musi być podłączony do systemu kominowego, w którym usuwane są produkty spalania. Biokominki, jako alternatywa tradycyjnych kominków, ogrzewane są paliwem płynnym. Dzięki temu nie emitują szkodliwych substancji spalania oraz nie wymagają podłączenia do komina. Poza tym w palenisku nie gromadzi się popiół, więc są łatwe w utrzymaniu czystości, a prezentują się równie pięknie co tradycyjne kominki. Biokominki można ustawić w każdym pomieszczeniu i nie wymagają skomplikowanego montażu, dlatego stanowią idealne rozwiązanie dla mieszkańców bloku lub posiadaczy niewielkich domów.

Ciepło z biokominka

Mimo że biokominki napędzane są paliwem ciekłym, to również emitują ciepło. Na pewno nie można traktować go jako głównego źródła ciepła i nie ma możliwości podłączenia systemu dystrybucji gorącego powietrza, jak w przypadku tradycyjnych kominków, jednak biokominki emitują przyjemne ciepło. W zależności od modelu biokominki mogą różnić się od siebie mocą grzewczą, jednak średni wynik wynosi 2-3 kW. Dla porównania standardowy kominek może pochwalić się mocą grzewczą od 7 do 14 kW, a zwykły grzejnik pokojowy na poziomie około 2 kW. Biokominek, mimo że pełni głównie funkcję dekoracyjną w pomieszczeniu, to wykazując moc grzewczą na poziomie 3 kW, wystarczy do ogrzania niewielkiego pokoju, dlatego nie można umniejszać jego roli w emitowaniu ciepła. Należy również zaznaczyć, że jeden zbiornik biopaliwa wystarczy, aby palić się nieprzerwanie przez kilka godzin, co jest naprawdę dobrym wynikiem.

Czy biokominki są bezpieczne?

Wiele osób obawia się, że biokominki stwarzają bezpośrednie zagrożenie pożaru. Tymczasem urządzenia te są w pełni bezpieczne, gdyż palenisko jest osłonięte przez grube szkło, dlatego nie ma ryzyka zaprószenia ognia. Warto jednak zadbać o to, aby w pobliżu nie znajdowały się materiały łatwopalne lub elementy plastikowe, które pod wpływem ciepła mogłyby się stopić. W kwestii bezpieczeństwa należy również wspomnieć, że podczas spalania paliwa powstaje tylko para wodna oraz śladowe ilości CO2, dlatego używanie biokominka w zamkniętych przestrzeniach nie stwarza zagrożenia zatrucia się szkodliwymi oparami. Z tego względu nie trzeba też podłączać specjalnych systemów wentylacji czy wietrzyć mieszkania podczas korzystania z paleniska.

Biokominki a funkcja dekoracyjna

Główną zaletą biokominków, które warunkują podjęcie decyzji o zakupie takiego urządzenia, jest niezaprzeczalnie wygląd. Biokominki stwarzają nieograniczone możliwości aranżacji, gdyż dostępne są w wielu modelach i stylach wykończenia. Idealnie wkomponują się w nowoczesne, minimalistyczne wnętrza, stanowiąc tym samym reprezentatywny element wystroju pomieszczenia. Wśród biokominków można znaleźć modele wolnostojące, wiszące, do zabudowy lub kompatybilne z meblami, dlatego łatwo można dopasować je do aranżacji wnętrza i wielkości pokoju. Poza tym mogą być wykonane z różnych materiałów, pasujących do stylu wykończenia pomieszczenia. Najbardziej praktyczne są bez wątpienia biokominki wolnostojące, gdyż w razie potrzeby można przestawić je w dowolne miejsce, tworząc tym samym przyjemny kącik do wypoczynku.

Podsumowanie

Biokominki to świetna alternatywa dla tradycyjnych kominków. Są eleganckie, łatwe w utrzymaniu i nie wymagają skomplikowanych prac remontowych, aby je podłączyć. Dodatkowo biopaliwo jest dużo tańsze w porównaniu do drewna, dlatego ogrzewanie biokominkiem nie wymaga dużych nakładów finansowych. Wybierając biokominek warto sugerować się parametrami przestrzeni, aby urządzenie było dopełnieniem aranżacji, a nie przytłoczyło wystroju wnętrza zbyt monumentalnym kształtem.