Akcesoria kominkowe do utrzymania czystości w kominku

Akcesoria kominkowe do utrzymania czystości w kominku

Akcesoria kominkowe do czyszczenia wkładu

Właściwa pielęgnacja i konserwacja wkładu kominkowego sprawią, że spalanie będzie bardziej wydajne, a poszczególne części składowe zachowają się w dobrej kondycji przed długi czas. Najważniejsze procesy zachodzą wewnątrz wkładu, dlatego należy pamiętać o jego regularnym sprzątaniu. W wyniku spalania powstaje sadza i substancje smoliste, które odkładają się na ściankach wkładu kominkowego. Po dłuższym czasie może to prowadzić do korozji oraz zużycia uszczelek, co może wpłynąć na wydajność kominka.

Absolutnym minimum w pielęgnacji wkładu kominkowego jest usunięcie popiołu po każdym użytku. W tym przypadku sprawdzi się specjalna szczotka z szufelką, która ułatwi usunięcie resztek spalania. Wśród akcesoriów kominkowych można znaleźć odkurzacze do popiołu, które są wygodniejsze w użyciu i zapobiegają unoszeniu się pyłu podczas sprzątania wnętrza kominka. Za ich pomocą można również uprzątnąć okolice obudowy, dlatego warto zainwestować w takie urządzenie. Należy pamiętać również o regularnym usuwaniu sadzy z elementów żeliwnych wkładu. Sprawdzą się tu specjalne preparaty do czyszczenia, które rozpuszczą sadzę i ułatwią jej uprzątnięcie. W bardzo zabrudzonych miejscach można pomóc sobie skrobaczką, uważając przy tym, aby nie uszkodzić powierzchni wkładu i jej nie zarysować.

Akcesoria kominkowe do czyszczenia szyby

Wszelkie zanieczyszczenia najbardziej są widoczne na szybie kominka, co negatywnie wpływa na jego estetykę. Czarne od sadzy okienko skutecznie zasłania płomień, a to w głównej mierze on jest odpowiedzialny za tworzenie nastroju w pomieszczeniu. Na rynku dostępne są szyby samoczyszczące, które nie wymagają od użytkownika dużych nakładów pracy do ich pielęgnacji, jednak w przypadku standardowego wariantu trzeba pamiętać o regularnym czyszczeniu. Po każdym używaniu kominka warto przetrzeć szybę z popiołu wilgotną szmatką, aby zapobiec nawarstwianiu się zanieczyszczeń. Wśród akcesoriów kominkowych można znaleźć specjalne preparaty, które ułatwiają utrzymanie szyby w czystości. Zazwyczaj dostępne są one w formie żelu lub pianki, którą wystarczy rozprowadzić na powierzchni szyby, a po chwili przetrzeć ją wilgotną szmatką. W przypadku zapieczonych zabrudzeń pomocna będzie specjalna skrobaczka, którą można się pozbyć trudnych do usunięcia zanieczyszczeń. Należy jednak pamiętać, aby kontrolować jej nacisk, aby nie zrobić na powierzchni nieestetycznych zarysowań. Skrobaczek oraz silnych środków chemicznych nie powinno się stosować w przypadku szyb samoczyszczących, gdyż są one pokryte specjalną powłoką, która w wyniku niewłaściwej pielęgnacji może ulec uszkodzeniu.

Akcesoria kominkowe do czyszczenia obudowy

Obudowa to najbardziej reprezentatywna część kominka, dlatego należy jej poświęcić szczególną uwagę. Najpopularniejsze są kominki wykonane z kamienia naturalnego, który mimo trwałych właściwości wymaga regularnej pielęgnacji. Do czyszczenia obudowy warto wybierać akcesoria kominkowe, które nie tylko ułatwiają usunięcie brudu, ale także zabezpieczają kamień. Wśród nich można znaleźć specjalne preparaty i olejki nabłyszczające, utrudniające przyczepianie się zanieczyszczeń do powierzchni. Takie środki myjące dodatkowo impregnują kamień, dzięki czemu kominek nawet po wielu latach wygląda jak nowy. Obudowę myjemy miękką szmatką nasączoną preparatem, pamiętając o późniejszym wypolerowaniu powierzchni, aby nie powstały nieestetyczne smugi. Nie zaleca się stosowania skrobaczek oraz twardych szczotek do czyszczenia, aby nie zarysować powierzchni. W przypadku trudnych do usunięcia zabrudzeń należy spryskać wybrane miejsce odpowiednim preparatem, a po kilku minutach rozpuszczony brud zetrzeć ściereczką. Jeżeli obawiamy się, że preparat może być zbyt silny, dobrym pomysłem będzie sprawdzenie jego działania na niewielkiej powierzchni obudowy. Należy również pamiętać, aby nie stosować środków czyszczących nieprzeznaczonych do kamienia naturalnego, gdyż zamiast połysku zyskamy nieestetyczny efekt zmatowienia.